Türkiye'nin en iyi haber sitesi

68 ülkede sosyal hakları eşitliyor

L'Oreal, toplam 70 bin çalışanının sosyal haklarını eşit hale getiriyor. Firmanın taahhüdüne göre krizlerde bile bu haklardan geri adım atılmayacak

68 ülkede sosyal hakları eşitliyor
Günümüz dünyasında yetenekli insan kaynağını şirketlerde kalıcı hale getirmek yani elde tutmak bir sanat haline geldi. Neredeyse her şirket bu konuda eğitimler ya da danışmanlıklar alıp bunun üzerine projeler geliştirmek için saatlerini hatta günlerini harcıyor. Bu noktada en çok öne çıkan konu ise sosyal haklar. L'Oreal de hem yetenek yönetimi hem de çalışanların daha mutlu ve konforlu bir ortamda çalışmasını sağlayıp verimi artırmak için 4 ayaklı bir projeyi hayata geçirdi.

TEK SOSYAL İNİSİYATİF PROJESİ
Projenin adı: Share&care. Koruma (hayat sigortası), ilgi (sağlık), özel hayat dengesi (ebeveynlik) ve eğlence (işyerinde yaşam kalitesi) üzerine kurulan proje bu dört başlık altında sistematik olarak uluslararası uygulanan tek sosyal insiyatif olma özelliği taşıyor. Programın farkı ise, standart özlük haklarını tüm dünyada eşit seviyeye çekmek ve o ülkedeki pazar koşulları ve ekonomik dinamikler ne olursa olsun belli standartları tüm L'Oreal ülkelerinde sağlayacağını garanti etmek. Biz de bu programı konuşmak üzere L'Oreal insan kaynakları, sosyal ilişkiler başkan yardımcısı Bertrand de Seneville ile konuştuk.

ÜLKELERİN ÜÇTE BİRİ GERİDE
Bazı ülkelerde doğum izinlerinin 4-5 haftayla sınırlı olduğunu bazı ülkelerde ise sağlık sigortası prosedürünün uygulanmadığını dile getiren Seneville, "Biz bu süreyi 14 haftaya çıkardık. Bütün çalışanlarımıza sağlık sigortası yaptık. Bazı ülkelerde doğum izni müdür ve üstü kadrolar için geçerlidir. Bizde herkes bu hakka sahip. Ne yazık ki faaliyette olduğumuz 70'e yakın ülkenin üçte biri standartların gerisinde kaldı. Bunların tamamını iyileştiriyoruz" dedi. Bu programın en büyük faydasının insanların hayat kalitesinin iyileştirilmesi olduğunu ifade eden Seneville, "İnsanlar daha mutlu ve konforlu yaşadıkça yetenekli çalışanın sadakati ve çalışan verimi yükseliyor" diyor.

MALûL ÖDEMESİ 24 AYA ÇIKTI
Loreal Türkiye İK Direktörü Canan Karacan ise, çalışanların ölümü ya da iş yapamaz hale gelmeleri durumunda 12 aylık maaş haklarını 24 aya çıkardıklarını, özel sağlık sigortalarına ise doğumu da eklediklerini söyledi. Kadın çalışanların doğum iznine gitmesi durumunda şirkette çalışıyormuş gibi zam aldığını dile getiren Karacan, "Doğumdan döndüğünde ise eski görevine ya da eşdeğer bir göreve geri döner. Doğum izninden sonra anneye koçluk desteği de veriyoruz" diye konuştu.

ŞİRKETLER EN HIZLI SOSYAL HAKLARDAN VAZGEÇİYOR
Pek çok şirketin sadece bulundukları ülkenin standartlarını baz aldığını ve bunları çalışanlarına sunduklarını ifade eden Canan Karacan, "Ayrıca ek menfaatler ya da çalışan motivasyonuna yönelik uygulamalar genellikle ekonomik koşulların olumsuz yönde değiştiği durumlarda şirketlerin en çabuk kesinti yaptığı ya da kaldırdığı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
68 ülkede sosyal hakları eşitliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN