Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın istihdamı arttıkça şirketler kâra geçiyor

Giriş Tarihi: 11.10.2015
Kadın istihdamı arttıkça şirketler kâra geçiyor

Cinsiyet ve etnik çeşitlilik sağlayan şirketler faaliyet kârlarını artırıyor. 2025 yılına kadar dünya bu dengeyi sağlarsa ekonomiye katkısı 28 trilyon dolar olacak

EY'ın yaptığı araştırmaya göre dünyada kadın istihdamının yüzde 1 artması GSMH'ya 80 milyar dolar artış olarak yansıyor. Yine Mc Kinsey'nin raporuna göre 2025'e kadar cinsiyet eşitliği tam olarak sağlanırsa bunun dünya ekonomisine katkısı 28 trilyon dolar yani ABD ve Çin ekonomisine eşit. Kadın istihdamının dünya ekonomisine katkısı rakamlarla ortaya konunca 'kadın' konusu pek çok sektör ve projede ayrı bir başlık olarak açılıp desteklenmeye başladı. Ancak tablo yine de çok parlak değil.

ÜST DÜZEY HAYALLERİ YIKILIYOR
Kadının istihdama katılım oranı yüzde 28.6 yani 8 milyon 118 bin. Bu kadınların yarısı ise kayıt dışı çalışıyor. 19.8 milyon kadın ise işgücüne dahil değil. Eğitim arttıkça kadınların istihdama katılımı da artıyor. Tepe pozisyonlardaki kadın oranı yüzde 10. Kadın ile erkek arasındaki ücret eşitsizliği oranı ise yüzde 20'lerde. 2.5 milyon kadın ise erkek egemen iş ve siyaset dünyası nedeniyle evde oturmayı tercih ediyor. Kadın istihdamı oranı ile Türkiye, OECD ülkeleri arasında sonuncu sırada. EY Avrupa, Orta Doğu, Hindistan, Afrika Stratejik Büyüyen Pazarlar Lideri Demet Özdemir, kadınların sahibi olduğu işletmelerin dünyada en çok büyüyen pazar olduğunu vurguladı. EY Türkiye Kurumsal Finansman Ortağı Özge Gürsoy ise, "Mezuniyet sonrasında iş hayatına katılım ve kariyer basamakları yükseldikçe kadın çalışanların oranları düşüyor. Üst düzey yönetici rollerinde fark 100 erkeğe karşılık 11 kadın. Kariyerinin ilk iki yılındaki kadınların yüzde 43'ü yönetici olma hayali kurarken, bu oran kariyerinin 5-7 yılları arasındaki kadınlarda yüzde 16'ya düşüyor" dedi.

KADIN YETENEK HAVUZUNU GÖZARDI ETMEYELİM
Kadınların işgücüne katılımını artırmayı hedefleyen G(irls)20 Zirvesi'nde konuşan Arçelik Genel Müdürü Hakan Bulgurlu ise "Global ekonomi, zayıf bir büyüme döneminden geçerken, dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadın yetenek havuzunu göz ardı edemeyiz. Birçok uluslararası araştırma, kadınların yetkinliklerinden faydalanarak, yetenek çeşitliliğini artırmamız durumunda, şirketlerin de daha başarılı iş sonuçları elde edebileceğini ortaya koyuyor" dedi. Bulgurlu, erkeklerin iş dünyasındaki gücünü, kadınların varlıklarını desteklemek adına kullanması gerektiğini vurguladı.

* 2 bin 924 belediye başkanından 26'sı kadın
* 34 bin 210 muhtarın 65'i kadın
* 81 valinin 1'i kadın
* 103 rektörün 5'i kadın
* 185 büyükelçinin 21'i kadın
* 26 müsteşar arasında kadın olan yok

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın istihdamı arttıkça şirketler kâra geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN