Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ücretler de artacak istihdam da

Giriş Tarihi: 8.11.2015
Ücretler de artacak istihdam da

İstikrarın sağlanmasıyla birlikte yatırım planlarını ve büyüme hedeflerini yeniden hayata geçiren firmalar hem çalışan sayılarını hem de ücretleri artıracak. Maaşa zam ortalama yüzde 8 olacak

Tek parti iktidarıyla birlikte işe alımlarını hızlandıran şirketler bir yandan da ücretlerde iyileştirmeyi gündemlerine aldı. Bu da zam anlamına geliyor. Danışmanlık şirketi Towers Watson'ın, "Türkiye Ücret Araştırmaları" raporuna göre 2016'da şirketler çalışanların ücretlerine yüzde 8 oranında zam yapacak. Uzmanlar zam oranlarının performans etkisiyle yüzde 12'lere ulaşabileceğini belirtiyor. Firmalar işe alım oranlarını ise geçen yıla göre en az yüzde 20 artıracak.

MAAŞ KADEMEYE GÖRE DEĞİŞİYOR
Kişinin performansına bağlı değişken ücreti, uzman pozisyonlarında baz maaş ile kıyaslandığında ortalama 1.5 maaş (yüzde 12.5) kadarken, giriş seviyesi - ileri düzey uzmanlık rolleri arasında bir maaş (yüzde 8.33) ile baz ücretin yüzde 20'si aralığında değişiyor. Üst düzey yöneticiler hariç, orta kademe yönetici pozisyonlarına bakıldığında ise yöneticilerin kademelerinin yükselmesine bağlı olarak değişken ücret seviyeleri baz maaşın yüzde 12.5'inden başlayarak yüzde 30 seviyelerine ulaşıyor. Towers Watson Türkiye Ücret Araştırmaları Yöneticisi Kerem Tuzlacı "Tüm endüstrilere bakıldığında, Türkiye'deki firmaların yüzde 79'unun yüksek performans sergileyen çalışanlarına 2016 yılı ücret artış bütçelerinde daha yüksek pay ayırdığını gözlemliyoruz" diyor.

DOĞRU KİŞİ İÇİN BÜTÇE ARTIYOR
Michael Page'in araştırmasına göre ise şirketlerin yarısı önümüzdeki aylarda işgücünü artırmayı planlıyor. Tabi bu durum aynı zamanda doğru yeteneklerin işe alınması için ekstra çaba harcanacağını da ortaya koyuyor. Araştırmaya göre şirketlerin yüzde 35'i doğru yetenek alımları için bütçesini artıracak. En yoğun işe alımlar ise üretim, perakende, inşaat ve ihracat yapabilen endüstrilerde olacak. Şirketlerin yüzde 64'ü işgücünü yüzde 5'ten daha fazla artacağını belirtiyor.

AVRUPA ENFLASYONUN ÜSTÜNDE ZAM YAPACAK
Emea Bölgesi'ne bakıldığında ise rüzgâr tersine dönüyor. Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda ve İngiltere başta olmak üzere, çeşitli ülkelerde enflasyon değerlerinin üzerinde ücret artışları planlanıyor. Türkiye'de ise enflasyon oranlarındaki dalgalanmalara karşın, şirketlerin ücret artış bütçeleri son yıllarda benzer seviyelerde seyrediyor.

SATIŞ POZİSYONLARI DAHA FAZLA ZAM ALIYOR
Aynı seviyedeki çalışanların baz maaşları kıyaslandığında ekip yönetme sorumluluğu olan yöneticiler ortalamanın yüzde 2.5 üzerinde, uzman pozisyonları yüzde 4, satış pozisyonları ise ortalamanın yaklaşık yüzde 18.5 altında seyrediyor. Dolayısıyla, aynı kademede yöneticiler bireysel katkı sağlayan rollerden 6.5, satış rollerinden ise 21 puan yukarıda ücretlendiriliyor. Dolayısıyla baz maaş yanında performansa dayalı ücretlendirmelerle çalışanın eline geçen maaş ciddi bir değere ulaşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ücretler de artacak istihdam da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN