Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asgari ücret artışı tüm maaşları yükseltecek

Asgari ücretin 1300 lira olmasıyla birlikte bütün çalışanların maaşları bu durumdan olumlu etkilenecek. Uzmanlar maaşların asgari ücretle birlikte artışa geçeceğini belirtiyor

Asgari ücret artışı tüm maaşları yükseltecek
Asgari ücretin 1300 lira olması için hükümetin yaptığı çalışmalar istihdam piyasalarını da hareketlendirdi. Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, asgari ücretin artıyor olmasının diğer ücret artışlarını da tetikleyeceğini, dolayısıyla bütün çalışanlarda bir domino etkisi yapacağını kaydetti. Asgari ücret çalışmalarının gelecek yıl öngörülen yüzde 8'lik maaş artışını yukarı yönlü etkileyeceğini vurgulayan Hatipoğlu, "Çalışanlar asgari ücret hızında bir zam artışı beklentisine girecektir" dedi.

YAŞAM STANDA RDINI İYİLEŞTİRİR
Asgari ücrete yapılacak zam ve düzenlemelerin, özellikle mavi yaka çalışanların refah düzeyinin artması ve yaşam standartlarının iyileşmesi noktasında oldukça faydalı olacağını dile getiren Eleman.net Murahhas Azası Savaş Ünsal, "Şu anki mevcut asgari ücrete baktığımızda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 4 kişilik bir aile için açıklanan 1.361 TL'lik açlık sınırının altında yer alması nedeniyle, özellikle tek gelirli hanelerin besin, sağlık ve eğitim gibi zaruri ihtiyaçlarını karşılamada oldukça büyük zorluklar yaşandığı görülüyor. Bu düzenlemeyle birlikte asgari ücretin bu sınıra yaklaşması, istihdama katılan bireyler ve refah düzeyi için oldukça önemli" dedi.

İŞ ARAYANLARI MOTİVE EDER
Ülkedeki iş sahasının büyük bir bölümünü oluşturan KOBİ'lerin sahip oldukları geleneksel yapının bu ücret artışı kaldırabileceğini vurgulayan Ünsal, "Yalnızca çalışan sayısı çok daha fazla olan kurumsal şirketlerde personel giderlerinin artmasıyla ortaya çıkan ekstra giderler, yine işten çıkarma ya da maliyetlerin piyasaya yansıtılmasından ziyade, performans ölçüm ve değerlendirmelerinin daha fazla önem kazanacağını ve kalifiye eleman arayışının artacağını öngörüyoruz" dedi. Asgari ücret üzerinde yapılan artışın zamdan öte iyileştirme olduğunu ifade eden Ünsal, "Bu noktada çalışanlar için olumlu bir gösterge, yeni işe başlayacak ya da iş arayışında olan adaylar için de motivasyon artırıcı bir etken yaratacağını söyleyebiliriz" dedi.

ÖNEMLİ PARAMETRE
Mercer Türkiye İnsan Kaynakları Danışmanlığı ve Araştırmaları Yöneticisi Goncagül Çamur Uğurlu ise asgari ücretteki artışın toplu sözleşme görüşmelerinin önemli bir parametresi ve önemli bir etkisi olacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asgari ücret artışı tüm maaşları yükseltecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN