Gelecek 'bulut lider'lerin elinde

Giriş Tarihi: 22.11.2015
Gelecek 'bulut lider'lerin elinde

3 bine yakın İK'cının buluştuğu kongreye 'bulut lider' kavramı damga vurdu. Farklı anlam arayışı içinde olan insanları ortak değerlerle birarada tutan işin tüm ekosistemiyle bulut ortamında çalışacak liderler, geleceği belirleyecek

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği'nin (PERYÖN) "23. İnsan Yönetimi Kongresi'nde konuşan" Yönetim Kurulu Başkanı Sevilay Yangın, insanları tek tipleştiren ve ideal insan kalıbına sokmaya çalışan iş dünyasından; insana göre esneyebilen, kutuların olmadığı bir dünyaya geçişte insan yönetimi ve İK profesyonellerinin üzerine önemli sorumluluklar düştüğünü belirterek, yeni çağın liderlik modelini "bulut liderlik" olarak tanımladı.

İŞLERİ ANLAMLI KI LACAKLAR
Paylaşıma önem veren, teknolojideki gelişmelere paralel sürdürülebilirlik ve duyarlılık gibi ortak değerlerler çerçevesinde ya da belli bir amaçla bir araya kolayca gelebilen bu toplulukları etkileyebilen, yönetebilen kişilere 'bulut liderler' adını veren Yangın, "Şirketler 'müşterinin işine yaramaya' odaklanırken, birçok farklılığa sahip anlam arayışı içinde olan insanları da ortak değerlerle bir arada tutmaya çaba gösterecek, paylaşım ortamları yaratacak, ortak çalışmaları ödüllendirecek. Bunu yaparken sadece çalışanlar değil devlet, tedarikçiler, bayiler, sivil toplum kuruluşu örgütleri gibi daha büyük bir ekosistemle işbirliği içerisinde 'bulut' ortamında çalışılacak" diye konuştu. İnsan yönetiminin çok önemli bir nitelik olduğu bu dünyada 'bulut liderler'in, tüm bu belirsizlikler ve değişim içinde net bir vizyon belirleyen, güven ve gelişim ortamı sunabilen insanların işini anlamlı kılacağını vurgulayan Yangın, böylece ortak değerlerde birleştirici olacaklarını ve organizasyonların sürdürülebilirliklerinde önemli rol oynayacaklarını ifade etti.

IQ'SU 140 OLAN IQ'SU 100 OLANIN ALTINDA ÇALIŞIYOR
Eczacıbaşı Topluluğu CEO 'su Dr. Erdal Karamercan ise iş hayatında "Duygusal Zeka (EQ)" konusunu ele aldı. "İnsan yönetimi profesyonellerinin en önemli görevi, nitelikli insanları kuruma kazandırmak ve iyi yöneticiler olarak yetiştirebilmek" diyen Karamercan, EQ'nun iş ve hayatta başarı için temel olduğunu söyledi. Karamercan, "Yapılan araştırmalar çok sıklıkla IQ'su 140 ve üstü çalışanların IQ'su 100 dolayında olan yöneticilerin altında çalıştığını gösteriyor. EQ'nun öneminin anlaşılmasıyla birlikte şu anda seçim aşamasında daha çok Bilişsel Zeka (IQ) kriterleri geçerli olsa da kariyer yönetiminde EQ daha çok geçerli olmaya başlıyor" dedi.

KONFERANSTAN İŞ DÜNYASINA YANSIYANLAR
Yeni çağın liderlik modeli, "bulut liderlik" olacak. İnsanları yönetmek duyguları yönetmekte geçecek.
İlişkilerde çok iyi olan yöneticiler geleceğin liderleri olacak.
Yöneticilerde Duygusal Zeka (EQ) yetisi öne çıkacak. İyi yöneticiler yetiştirebilmek için Bilişsel Zeka (IQ) yanında Duygusal Zeka (EQ) da bir değerlendirme kriteri olarak önem kazanacak.
Tüm yöneticiler bir İK yöneticisi gibi düşünmek zorunda kalacak.
Kendini tanıyan çalışanlar ortaya çıkarılacak. Verim için çalışan mutluluğu için çaba harcanacak.
"Anlam" ihtiyacı artacak. İnsana değer veren, kârın ötesinde hayata dokunan, topluma fayda sunan yaklaşımlar başarılı olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelecek 'bulut lider'lerin elinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN