Kazançta CFO'lar yükselişe geçti

Deloitte'un araştırmasına göre CFO'ların kazançları daha cazip hale geliyor. Kadınların atağa geçtiği bu adımın bir sonraki durağıysa CEO'luk

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Kazançta CFO'lar yükselişe geçti
Deloitte Türkiye'nin sekiz üst düzey yönetici araştırma şirketi ile görüşüp hazırladığı 'Kariyer Dünyasında CFO'nun Yeri' araştırmasına göre, iş piyasasında CFO'lara olan talep oldukça yüksek. Bu nedenle diğer üst düzey yöneticiler ile kıyaslandığında, CFO'ların finansal paketleri daha cazip. Bulundukları pozisyonda ortalama 2 ila 5 yıl arasında zaman geçiren CFO'luk mesleğinde erkek egemen bir yapı olsa da, kadınlar gözle görülür bir yükselişte. CFO'lar arasında kariyer yolunda en popüler gelecek durak ise CEO'luk. Deloitte Türkiye CFO Hizmetleri Lideri ve 'Türkiye'nin CFO'ları' kitabının yazarı Cem Sezgin, "Türkiye artık birçok küresel dev şirkete CFO ihraç eder hale geldi. Her dönem yeni meslekler popüler oluyor ancak CFO'luğun tahtı hiç sarsılmıyor" dedi. Bugünün CFO'larının, geleceğin CEO'ları olduğuna da dikkat çeken Sezgin, bu durumun tüm iş dünyası açısından yaratacağı etkileri düşününce, bu yöneticilere kritik bir misyon yüklendiğini belirtti.

EN BÜYÜK 20 ŞİRKETTE BÜTÜN CFO'LAR ERKEK
İş piyasasında CFO'lara ciddi bir talep var. Uzmanların yüzde 75'i CFO'lara olan talebi yüksek olarak nitelendirdi.
CFO'ların ücretleri kendi referans grupları içerisinde (genel müdür yardımcısı, direktör, başkan yardımcısı, koordinatör) maaş vb. haklar açısından daha üst seviyede.
Genelde 10 seneyi tamamlamadan CFO'luğa geçiş yapılmıyor.
CFO'ların önemli bir kısmı bulundukları pozisyonda ortalama 2 ila 5 yıl arasında kalıyor (Global araştırmalar bir CFO'nun şirketteki ortalama görev süresini 5 - 6 yıl olarak gösteriyor).
Türkiye'nin en büyük 20 şirketinin tamamında CFO'lar erkek. Ama bu unvandaki kadın oranı da hızla artıyor.
CFO'lar ağırlıklı olarak işletme - ekonomi ve işletme mühendisliği bölümlerinden mezun.
CFO için gelecek durak CEO'luk.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazançta CFO'lar yükselişe geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN