Yönetime ‘yabancı’ kaldılar

513 BIST şirketinin sadece 111’inde yabancı uyruklu yönetim kurulu üyesi var. Uzmanlar özellikle aile şirketlerine yabancı gerekli diyor

Giriş Tarihi: 27.3.2016
Yönetime ‘yabancı’ kaldılar
Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD), 'BIST Şirketleri Yönetim Kurulu Araştırma' raporunu açıkladı. Araştırma Borsa İstanbul (BİST) grup, endeks ve pazarlarına göre 12 kategoride 513 şirketin yönetim kurulları yapılarını ortaya koydu.

35 YABANCI BAŞKAN VAR
513 şirketin 111'inde 326 yabancı uyruklu yönetim kurulu üyesi bulunuyor. Borsada işlem gören 382 şirketin ise 83'ünde 246 yabancı uyruklu yönetim kurulu üyesi yer alıyor. BIST şirketlerinin tümünde 35 şirketin yönetim kurulu başkanının yabancı uyruklu olduğu belirleniyor. Hisseleri borsada işlem gören şirketlerde ise 28 şirkette yabancı uyruklu yönetim kurulu başkanı bulunuyor. BIST şirketlerinde yönetim kurullarında en fazla yabancı uyruklu üye yüzde 17 ile Grup I şirketlerinde bulunuyor. Kadın yönetim kurulu üyelerine bakıldığında S&P 500 şirketlerinde ortalama oran yüzde 20 iken, 15 Avrupa ülkesi ortalamasının yüzde 17, BIST şirketlerinde ise yüzde 12 olduğu ortaya çıkıyor. 513 şirketin 277'inde 428 kadın yönetim kurulu üyesi görev yapıyor. Borsada işlem gören şirketlerin 209'unda ise 332 kadın üye bulunuyor. Buna göre şirketlerin tümünde kadın yönetim kurulu üye oranını yüzde 12. Borsada işlem gören şirketlerde ise 26 şirkette kadın yönetim kurulu başkanı görev alıyor. BIST şirketlerinde yönetim kurullarında en fazla kadın oranı yüzde 23 ile Gelişen İşletmeler Pazarı şirketlerinde.

KUVVETLER AYRILIĞINI BOZUYOR
Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevlerinin aynı kişiler tarafından yürütülmesi oranında ise S&P 500 şirketlerinde yüzde 52, 15 Avrupa ülkesinde yüzde 20, BIST şirketlerinin tümünde ise yüzde 12. Odgers Berndtson Türkiye Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar YKB ve CEO'nun aynı kişiler olmasının kuvvetler ayrılığı ilkesini bozduğunu, yabancı yönetim kurulu üyesi sayısının ise artması gerektiğini belirtiyor.

FARKLI BAKIŞ AÇISINA İHTİYAÇ VAR
Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, CEO ile yönetim kurulu başkanlığının asla bir arada olmaması gerektiğni söyledi. Yabancı uyruklu yönetim kurulu üyesi konusunda ise Acar, "Yönetim kurullarında profesyonel olmayan bir sürü üye var. Kadın üye var mı diye sorduğunuzda halasını, kız kardeşini gösteriyor. Bu böyle olmaz. Karar alınırken farklı gözlere ihtiyaç var. Yabancılar da bu gözlerden biri" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yönetime ‘yabancı’ kaldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN