Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönemsel çalışma rüzgârı geliyor

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Dönemsel çalışma rüzgârı geliyor

Geçici istihdam devrimi dünyada fırtına gibi esiyor. bu e mesafeli olsa da yakında şirketler geçici eleman sayısını artıracak

Engellenemez bir hızla değen dünya düzeni, iş dinamiklerini de yeniden yapılandırıyor. Dünya genelinde hızla yayılan geçici istihdam, yönetici ya da çalışan kariyerini farklı profilde iş deneyimlerine yönlendiriyor. Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi Michael Page tarafından dünyanın farklı coğrafyalarındaki 65 ülkede yaptığı 'Geçici İstihdam Araştırması' dönemsel çalışan ve geçici kontratlı profesyonel manzarasının değiştiğini gösteriyor. Son yıllarda geçici istihdamla çalışan yöneticilerin yüzde 67'si ve dönemlik çalışanların yüzde 47'si kariyerlerinde ilerleme kaydettiklerini söylüyor. Araştırma geçici istihdamda iş tatmininin globalde yüzde 75 civarı olduğunu gösteriyor. Michael Page Genel Müdürü Hugo Campo, "Artık çalışanların bir iş yerinde geçirdiği sürenin uzunluğu değil, belirli zaman diliminde ortaya koyduğu performans önem kazanıyor. Henüz 'de iş çevreleri geçici kontratlı çalışma sistemine mesafeli yaklaşsa da geçici istihdam devrimi dünyayı kasıp kavurmaya başladı bile" diyor.

FİNANS BU İŞTE ÖNDE
Dönemlik çalışanların sektörlere göre dağılımı bankacılık/finans yüzde 13, endüstriyel üretim 11, teknoloji 9, sağlık 6. Geçici istihdamda yüzde 71'i iki yıl ve üzeri çalışırken, yüzde 44'ü beş yıl ve üstü çalışıyor. Geçici kontratla veya proje bazlı çalışanların yüzde 54'ü erkek, yüzde 46'sı kadınlardan oluşuyor. Şirketlerin yüzde 40'ı eskiden kalıcı olarak gördükleri pozisyonlara artık sözleşmeli çalışanlar getirmeyi tercih ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönemsel çalışma rüzgârı geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN