Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Expat’lerin lale devri bitti

Küresel krizden yara alan şirketler, yurtdışına gönderdikleri çalışanlarının bütçelerini kısmaya başladı. Eskiden çocuklarının eğitim giderleri dahi karşılanan expatler için şirketler kirası düşük ev araştırıyor, benzin ve yeme-içme masraflarını karşılamıyor

Expat’lerin lale devri bitti
Şirketlerin yurtdışına transfer ettikleri çalışanları nam-ı diğer expat'ler çalıştıkları firmanın ayırdığı bütçe ile gittikleri ülkenin en güzel evlerinde oturup, çocuklarını iyi bir eğitim kurumuna yollar hatta bütün yeme-içme harcamaları da şirket tarafından karşılanırdı. Ancak expat'lerin yaşadığı Lale Devri sona erdi. Yaşanan ekonomik krizin ardından harcama kalemlerinde kısıntıya giden şirketler son dönemde expat'lerin bütçelerine de el attı. Üst düzey yöneticilerin bütçelerine henüz dokunulmadığını ancak daha orta kademe yönetici ve çalışanların yurtdışı çalışma paketlerinde kısıntıya gidildiğini dile getiren Mercer'ın Ortadoğu Mobilite Müdürü Rob Thissen, bütçelerde ortalama yüzde 30 oranında bir kesintiye gidildiğini ifade etti. Öyle ki artık bir ev kiralanacaksa uygun fiyatlı bölgeler araştırılıyor. Bazen ev kiralarının yarısı karşılanıyor. Artık ne çocuklarının eğitim masrafları ne arabası ne de dışarıda yeme içme harcamaları şirket tarafından karşılanmıyor.

Riskli ülkeye fazla ödeme
Daha riskli ülkelere gönderilen çalışanların motive edilmesi için meşakkat ödeneğinin daha yüksek tutulduğunun altını çizen Thissen, yine de asıl maliyet yaratan unsurların belirlendiğini ona göre bir yurtdışı paketi yapıldığını kaydetti. Dünya genelinde pek çok şirkette benzer politikaların uygulandığını dile getiren Thissen, sektörler arası karşılaştırma yapıldığında enerji sektörünün yurtdışına gönderdiği çalışanlarına diğer sektörlerden daha yüksek ödediğini ifade etti. Maaş ödemelerinin ise genellikle gidilen ülkenin birimine göre yapıldığını vurgulayan Mercer İK Danışmanlığı ve Araştırmaları Yöneticisi Goncagül Çamur Uğurlu, çalışanların ucuz bir yerden pahalı bir yere gönderildiğinde firmaların daha fazla ödeme yapmak durumunda kaldığını söyledi.

Y kuşağı evlenince tercihleri değişiyor
Y kuşağı çalışanlarda işler biraz farklı ilerliyor. Evlenmeden önce özgür olabilecekleri, sık hareket edebilecekleri ve sorumluluk alıp fikirlerini işe dönüştürebilecekleri ortam sağlandığında maaşa çok takılmayan Y kuşağı, evlendikten sonra değişiveriyor. Bu genç çalışanların öncelikleri bir anda maaş ve yan haklar oluyor. Mercer'ın yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 60'ı genç expat sayısının artmasını bekliyor. Expat'ler arasında kadın sayısı düşük olmasına rağmen son 5 yılda ise artışa geçmiş durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Expat’lerin lale devri bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN