Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençler: İdealim yok, ne olsa yaparım

Türk gençlerinin üçte birinden fazlası seçerken ‘ne iş olsa yaparım’ diyor. Gençlerin en popüler mesleği mühendislik ve doktorluk

Gençler: İdealim yok, ne iş olsa yaparım
Uluslararası Antalya Üniversitesi tarafından TNS ortaklığıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları Türk gençleri ile ilgili çarpıcı sonuçları ortaya koydu. çapında 18 ilde 18 yaş ve üzeri bin 514 ki ile yüz yüze gerçekleştirilen araştırmaya göre lise ve üniversite öğrencisi gençlerin yüzde 38.9'u "iş seçiminde kriteri olmadığını belirterek, fark etmez" yanıtını verdi. İş seçiminde kriter aramayanların oranı lise mezunu gençlerde yüzde 40.7 olurken, üniversite mezunlarında bu oran yüzde 29.4 oldu. Kırsal kesim de yüzde 64.5 ile 'yeter ki iş olsun' diyen kesim oldu.

DÖRT MEZUNDAN BİRİ AMAÇSIZ
18-34 yaş arasındaki gençlerin yüzde 31'i çalışırken yüksek lisans eğitimine devam etmek isterken, gençlerin yüzde 25'i "mezun olduktan sonra henüz ne yapacağını bilmediğini, henüz düşünmediğini" ifade ediyor. Gençler arasında en popüler meslek yüzde 16 ile mühendislik. 'Mesleğinizi değiştirmek isteseniz hangi mesleği seçerdiniz' sorusunda ise polisliği seçenler, gerekçe olarak yüzde 25 ile sevdiği için tercih edeceklerini belirtti.

GENÇLERİN GÖZDESİ MÜHENDİSLİK
18-34 yaş arası gençler arasında son yılların en popüler mesleği yüzde 16 ile mühendislik olurken, bunu yüzde 15.4 ile doktorluk, yüzde 8.4 ile avukatlık, yüzde 8.3 ile öğretmenlik takip etti. Tüm yaş gruplarında ise 'nin gözde mesleği yüzde 17 ile doktorluk oldu. Avukatlık yüzde 25.6 ile Ege bölgesi için en gözde meslek olurken, Doğu Anadolu Bölgesi'nin en gözde mesleği ise Türkiye ortalamasının üstünde yüzde 26.4 ile doktorluk olarak öne çıktı.

'Keşke doktor olsaydım'
Türk halkı ise mesleğini seçme şansı verilse tercihini yüzde 15.5 ile ilk sırada doktorluktan yana kullandı. Halkın yüzde 11.8'i mevcut mesleği yerine öğretmen olmak isteyeceğini belirtirken, avukat olmak isterdim diyenlerin oranı yüzde 9.8 oldu. Öğretmenlerin yüzde 24.2'si "mesleğimi değiştirmek istemezdim" dedi. Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cihat Göktepe, "Üniversite tercihi yapacak gençlerimizin hangi bölümü severek okurum, hangi mesleği heyecanla ve istekle yaparım diye kendilerine sormaları ve buna göre karar vermeleri çok önemli. Araştırmamızın sonuçlarında da gördüğümüz gibi ülkemizde meslek sahibi çok sayıda insanımız hayalindeki mesleği icra edemiyor ve değiştirmek istiyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençler: İdealim yok, ne iş olsa yaparım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN