Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyi oynayan kazanıyor

e alım süreçlerinin maliyetlerini düşürmek isteyen şirketler yeni ölçme modelleri deniyorlar. İK ’da yeni model senaryoyla işe alım

İyi oynayan kazanıyor
e alım görüşmelerinde adaylara İK uzmanının verdiği vaka ve bu vakanın çözümü için adayın ortaya koyduğu çözümün akla yatkınlığı, pratikliği, uygulanabilir olması en etkili değerlendirme kriterlerinin başında yer alır. Ancak artık bunun bir tık daha ötesi var. Durumsal Yargı Testleri. Bu testler çalışanların iş hayatında karşılaşabilecekleri gerçekçi ve zorlu durumları yansıtan, varsayımlara dayalı senaryolar ve bu senaryolarda kullanabilecekleri çeşitli lerin kurgulanmasını sağlıyor. Çalışandan beklenen ise kendisine sunulan her bir eylemin ilgili senaryodaki duruma ne kadar çözüm getireceğini değerlendirmesi. Bu testler ile çalışanlara; pozisyonlarına, uzmanlıklarına ve kendilerinden beklenenlere göre farklı senaryolar ve her bir senaryoda kullanılabilecek çeşitli eylemler sunuluyor. Çalışandan beklenen ise kendisine sunulan eylemlerin her birinin ilgili senaryodaki duruma ne kadar çözüm getireceğine dair görüşlerini çok seçmeli bir formatta bildirmesi.

DÜŞÜK MA LİYETLİ
Assesment Systems CEO'su Levent Sevinç, Türkiye'de hayata geçirdikleri Durumsal Yargı Testleri için, "Doğru ve yanlış cevaplar içerdiği için adayın kişisel beyanına dayalı ölçme araçlarına oranla daha etkin sonuçlar sağlıyor ve adayın kurum algısını güçlendiriyor. Özellikle toplu işe alım süreçlerinde düşük maliyetli ve etkili bir araç olarak değerlendiriliyor" diyor. Bu modelde, senaryo ve eylemler hazırlanırken detaylı bir iş analizi yapılıyor ve adayların iş yaşamında karşılaşabilecekleri önemli durumlar ele alınıyor. Pozisyona uygun olmayan adaylar hemen eleniyor.

HER POZİSYONA AYRI SENARYO
Senaryolu işe alımda 5 farklı durumsal yargı testi var. Yeni Mezun, Çağrı , Müşteri Hizmetleri ve Operasyon dilemmaları 20 senaryodan oluşuyor. Her testte o işe uygun senaryolar var. Örneğin Müşteri Hizmetleri Dilemmaları'nda müşteri hizmetleri departmanında çalışan kişilerin karşılaşabileceği senaryolar, Yönetim Dilemmaları'nda ise yönetici pozisyonunda çalışanların karşılaşabileceği 24 senaryo mevcut. Her senaryo için dört eylem bulunuyor. Adaylar eylemlerdeki etkilerine göre 5 skalada değerlendiriliyor.

PERFORMANS FARKI GÖZETİYOR
Kurumsal Yargı Testleri online olarak uygulanabiliyor. Bu özellikle toplu işe alım süreçlerinde uygulanıyor. Adayların puanları kolay bir şekilde hesaplanıp, raporlanıyor. Bu da İK profesyonelleri için zaman tasarrufu sağlıyor. Yönetsel pozisyonlar için geliştirilmiş bir test, astlarını yönlendirme, planlama ve koordine etme, performans yönetimi ve ilişki yönetimi yetkinliklerini ölçüyor. Bu da İK profesyonellerinin bir sonraki ölçme aşamasına katılacak adayları belirlemesini sağlıyor. Testler, kadın ve erkek katılımcıların ve dezavantajlı grupların performansları arasındaki farkı da minimize etmeyi sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyi oynayan kazanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN