İdeal maaş en az 4 bin TL olmalı

Yapılan ‘Meslek Tercihleri Araştırması’na göre, katılımcıların yüzde 80’i ideal maaşın en az 4 bin lira olması gerektiğini düşünüyor. En ideal meslek ise doktorluk, pilotluk ve diplomatlık

Giriş Tarihi: 4.9.2016
İdeal maaş en az 4 bin TL olmalı
Online araştırma şirketi DORinsight tarafından yapılan 'Meslek Tercihleri Araştırması'na göre katılımcıların yüzde 80'i üniversitenin meslek tercihleri üzerinde etkisi olduğunu, yüzde 7'si ise etkisi olmadığını düşünüyor. Üniversite seçimine bakıldığında ise tercih yaparken üniversitenin sağladığı olanakları yüzde 59, eğitim kadrosu yüzde 43, uygulamalı çalışma alanı yüzde 31, öğrenciye sağladığı farklı olanaklar yüzde 28, üniversitenin bilinirliliği yüzde 21 ve kampüs yüzde 16 ile belirleyici temel unsurlar arasında yer alıyor. "Bir kişinin aylık ortalama maaşı sizce ne kadar olmalıdır?" sorusu sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 37'si 4.001-6.000 TL aralığını, yüzde 36'sı 2.001-4.000 TL aralığını, yüzde 12'si 6.001-8.000 TL aralığını ideal maaş olarak gördüğünü belirtti.

DOKTORLUK HEP ZİRVEDE
temsili, ABC1C2DE sosyoekonomik segmente mensup 5 bin 942 kişi katıldığı araştırmada katılımcılara meslek tercihlerindeki en önemli kriter de soruldu. Yüzde 50'si "sevdiğim bir iş olması" seçeneği ilk sırada gelirken bu seçeneği yüzde 35 ile "maaş", yüzde 6 ile "işin kişiye kattığı donanım" takip etti. Katılımcıların en prestijli buldukları meslek yüzde 22 ile doktorluk oldu. En prestijli meslekler listesinde pilotluk yüzde 12 ile ikinci sırada yer alırken pilotluğu yüzde 11 ile diplomatlık, yüzde 10 ile mühendislik, yüzde 8 ile yöneticilik/müdürlük ve yüzde 7 ile astronotluk takip etti. "Küçükken keşke olsaydım" denilen meslekler listesinde de doktorluk yüzde 19 ile ilk sırada yer aldı. Doktorluk hayalini pilotluk, öğretmenlik, mühendislik ve avukatlık takip etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdeal maaş en az 4 bin TL olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN