Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni mezunlar beklentileri karşılamıyor

Giriş Tarihi: 18.9.2016
Yeni mezunlar beklentileri karşılamıyor

Yetenek savaşları iş dünyasının aşina olduğu bir kavram. Sınırlı sayıda yetenek var ve firmalar bu yetenekler için birbirleriyle amansız bir rekabet içinde. Yeteneği cezbetmek ve elde tutmak, günümüz İK profesyonellerinin ana gündem maddeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. OECD'nin son verilerine göre , yetenek açığı yaşayan ülkeler arasında yüzde 63'lük oranla dördüncü sırada.

SAVAŞ ORTA VE ÜST KADEMEDE
Bu veriler ışığında, orta ve üst kademe yönetici pozisyonlarında yetenek savaşlarının daha da hız kazanacağını tahmin etmek zor değil. Yeni mezun pozisyonları için de durum aynı. İşe alım uzmanları, genel olarak aradıkları niteliklere uygun yeni mezun bulamadıklarını dile getiriyor. Saville Consulting'in İngiltere'de yeni mezunlar üzerinde gerçekleştirdiği araştırmaya göre işe alım uzmanları, yeni mezunlarda öncelikli olarak şu özellikleri arıyor: Değişime uyum, ilişki kurma, yenilik yaratma, dayanıklılık sergileme. Saville Consulting'in temsilcisi olan Assessment Systems da benzer araştırmayı yaptı. Buna göre 'deki yeni mezunların güçlü yönleri şu şekilde sıralanıyor: Sorunları değerlendirme, ayrıntıları işleme, sorunları inceleme ve görevleri yapılandırma.

POZİTİF DÜŞÜNEMİYORLAR
Yeni mezunların gelişime açık yönleri ise şöyle: Dayanıklılık sergileme, ilişki kurma, değişime uyum, destek verme. Assessment Systems CEO'su Levent Sevinç, yeni mezunların yenilik yaratma konusunda yeterince güçlü olmadıklarını belirtiyor. Bunun yanı sıra çatışmaları çözüme kavuşturma, pozitif düşünme, değişimi benimseme, insanları anlama, onlara değer verme ve takım çalışması gibi konularda kendilerini geliştirmeleri gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni mezunlar beklentileri karşılamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN