Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ücret artışında dünyaya fark attık

Türkiye’de şirketler darbe girişimi, küresel durgunluk ve hareketli kura rağmen 2017’de çalışan ücretlerini kısmıyor. Mercer’in raporuna göre özel şirketler 2017’de çalışanlarına % 8 zam yapmaya hazırlanıyor. Bu oranla dünyaya fark atacağız

Ücret artışında dünyaya fark attık
2016'da yaşanan küresel durgunluk, dolar kurundaki yükseliş ve 15 Temmuz'da yaşanan hain darbe girişimi ile terör saldırıları Türkiye'deki şirketleri durdurmadı. İnsan kaynakları danışmanlık firması Mercer'in her yıl yaptığı ücret araştırmasının sonuçları özel sektörün 2017'de çalışanlarına dünyadaki muadillerinden daha fazla zam yapacağını ortaya koydu. Buna göre, dünyada özel sektör şirketleri 2017'de çalışanlarına yüzde 6.5 zam yapmayı planlarken, Türkiye'dekiler yüzde 8 ücret artışı hedefliyor.

KIDEM ETKİLİ DEĞİL
Araştırmaya göre, 2017'de şirketlerin ücret artış kararını etkileyen faktörlerin başında sırasıyla bireysel performans, çalışanın ücret çizelgesindeki yeri ve enflasyon gelirken, bunları şirketin performansı izliyor. Kıdem unsuru ise etkin bir faktör olarak sıralamada yer almıyor. Araştırmayı değerlendiren Mercer Türkiye Yetenek ve Bilgi Çözümleri Yöneticisi Goncagül Çamur Uğurlu, "Firmalar global olarak gözlemlenen büyüme hızındaki göreceli düşüş sebebiyle ücret artışlarında tedbirli davranmaya devam ediyor. Bu durum, Türkiye işgücü pazarı için de geçerli" dedi.

EN DÜŞÜK ZAM AVRUPA'DA
Araştırma sonuçlarına göre, dünya genelinde 2017 yılı için ücret artışı ortalama yüzde 6.5 olarak gerçekleşecek. 2017'de en düşük ücret artış oranı Batı Avrupa'da, en yüksek ücret artışı ise Asya Pasifik'te olacak. Buna göre Batı Avrupa'da yüzde 2.3, Orta ve Doğu Avrupa'da yüzde 3.8 zam yapılacak. Bu oran Amerika'da yüzde 3 ile sınırlı kalırken, Afrika'da yüzde 6.5, Asya Pasifik'te ise yüzde 7.5 olması bekleniyor. En yüksek ücret artışlarının ise yüzde 135 ile Venezuela, 32 ile Arjantin ve yüzde 10 ile Uruguay'da gerçekleşeceği tahmin ediliyor. 2016 ve 2017 yıllarında dünyadaki işsizlik oranlarının çok değişmeyeceğinin ön görüldüğü Mercer 2016 Ücret Araştırması, nitelikli iş gücünün genel olarak fazla olmasıyla firmaların ücret artışlarında daha az bonkör davranacağına dikkat çekiyor. Global işsizlik oranı 2015 ve 2016'da yüzde 5.8 iken, 2017'de yüzde 5.7 olarak öngörülüyor.

BAZ ÜCRET DİKKATE ALINIYOR
Araştırmaya göre, şirketlerin ücretlendirme politikalarında ağırlıklı ve öncelikli ücret bileşenini baz ücret oluşturuyor. Toplam ücret paketinin yüzde 60'ından fazlasının ödenmesi garanti edilen konuyu yönetici pozisyonlarında dahi baz ücret oluşturuyor. Türkiye'de de şirketlerin yüzde 82'si baz ücrette ortalama seviyeyi tutturmayı hedeflediklerini belirtiyor.

ESNEK YAN HAK VE ÇALIŞMA UYGULAMALARI ARTIYOR
Araştırmada son dönemlerde firmaların aynı maliyetlere farklı yan hak seçenekleri sunmaya yönelik çalışmaları olduğu görülüyor. Buna göre şirketlerin yüzde 23'ü çalışanlarına esnek yan hak seçenekleri sunuyor ve bu oran her yıl düzenli olarak artıyor. Uzaktan çalışma imkânı sunan şirketlerin oranının bu yıl yüzde 30 seviyesine çıktığı görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ücret artışında dünyaya fark attık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN