Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marmara bölgesine 4 bin kişilik iş fırsatı

Giriş Tarihi: 20.11.2016
Marmara bölgesine 4 bin kişilik iş fırsatı

Trakya Kalkınma Ajansı, TrakyaKAriyer projesiyle işverenle öğrencileri buluşturdu. 3 milyon euroluk projeyle, 4 bin genç istihdam edilecek

Trakya Kalkınma Ajansı, bölgedeki genç istihdamını desteklemek amacıyla TrakyaKAriyer projesine imza attı. Türkiye ve Avrupa Birliği'nin ortak finansörlüğü, Namık Kemal Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi işbirliğiyle, gençlerin işgücü piyasasına katılımını desteklemek amacıyla oluşturulan proje, 3 milyon euroluk bütçeyle hayata geçirilecek. 2016'da başlatılan 20 ay sürecek olan projeyle yaklaşık 4 bin gencin istihdam edilmesi planlanıyor. Proje kapsamında üç üniversitede kariyer merkezleri kuruldu. Yeni mezunlar, üniversite öğrencileri ve işverenleri aynı platformda buluşturan bu merkezlerle gençlerin hızlıca istihdama katılması hedefleniyor.

NİTELİKLİ ÇALI ŞAN
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, gençlerin iş hayatına kazandırılması noktasında başta sivil toplum kuruluşları ve özel sektör olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin çaba sarf etmesi gerektiğine inanarak TrakyaKAriyer projesine imza attıklarını söyledi. Projenin işverenler, kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve gençlerin katılımıyla 'Çok Paydaşlı Ortaklık Modeli' olduğuna dikkat çeken Şahin, bu çerçevede bir kariyer merkezi oluşturulduğunu aktardı. Şahin, "Bu projeyle öğrenci ve mezunlar, iş arama becerilerini geliştirerek daha kolay istihdam edilecek. İşverenler de aradıkları özelliklere sahip nitelikli çalışanlara kolaylıkla ulaşacak" dedi. Modelle gençlerin kendi kariyerlerini yönetme ve yönlendirme becerisine de kavuşacaklarını aktaran Şahin, kariyer hizmetleri ve danışmanlığıyla da staj imkânından haberdar olacaklarını kaydetti. Şahin, "Ayrıca gençler projede verilecek girişimcilik eğitimleri sayesindeyse kendi işlerini kurabilecek bilgiye ulaşacaklar" diye konuştu.

7 BİN KİŞİLİK ANKET YAPILACAK
TrakyaKAriyer projesi kapsamında strateji geliştirme çalışması yürütüleceğini anlatan Şahin, "Bu kapsamda bölgede 7 bin kişilik anket çalışması ve çok sayıda odak grup toplantısı yapılacak. Böylece bölge işgücü piyasası analizi, insan kaynaklarının gelişimi stratejik planı ve üniversiteler için eylem planları hazırlanacak" dedi. Kariyer Merkezleri tarafından verilecek hizmetlerle ilgili ihtiyaç analizinin çıkarılacağını anlatan Şahin, "720 işletme ziyaret edilerek kariyer portalı tanıtılacak. En az 200 işletmenin sisteme kaydedilmesi ve 25 işletmeyle işbirliği için iyi niyet anlaşmasının imzalanacak" şeklinde konuştu. 2 bin öğrenciye rehberlik hizmeti verileceğini belirten Şahin, 800 öğrencinin de staja yerleştirileceğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marmara bölgesine 4 bin kişilik iş fırsatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN