Geleceğin Zeytinyağcılarına Ebso’dan Beslenme Eğitimi

Giriş Tarihi: 20.2.2015 15:18
Geleceğin Zeytinyağcılarına Ebso’dan Beslenme Eğitimi
Bilinçli beslenme konusundaki kitapları ve eğitim çalışmalarıyla tanınan Dr. Yasemin Bradley, meslek liseli gençlere zeytinyağı mucizesini anlattı.
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’nın, Kalkınma Ajansı (İZKA) desteğiyle zeytin ve zeytinyağı sektörüne kalifiye eleman yetiştirilmesi amacıyla yürüttüğü ’Mesleki Eğitime Yenilikçi İstihdam Fırsatı’ projesi kapsamında, beslenme ve diyet uzmanı Dr. Yasemin Bradley, projenin ortak kurumu Konak Nevvar - Salih İşgören Eğitim Kampüsü - Teknik ve Meslek Lisesi öğrencilerine ‘Zeytin ve Zeytinyağı Tüketiminin İnsan Sağlığına Yararları ve Doğru Beslenme Alışkanlıkları’ semineri verdi.
Dr. Bradley, meslek liseli gençleri glisemik endeks, diyabet, kolesterol, yiyeceklerin kalorisi ile yağlar hakkında bilgilendirirken, zeytinyağının sağlık ve beslenmedeki etkilerini gözler önüne serdi. En iyi anti-aging (yaşlanmaya karşı) özelliğine sahip gıdanın zeytinyağı olduğunu belirten Dr. Yasemin Bradley, “Zeytinyağı hiçbir yağla kıyaslanamaz. Zeytinyağı hücre zarını korur, yaşlanmayı geciktirir. Beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kötü kolesterolü durdurur, iyiyi yükseltir. Safra kesesinde taş olmasını engeller, bağırsak sağlığını korur. Karaciğerin toksin atmasına yardımcı olur. Kanser riskini azaltır. Pankreasın yağları sindirmesine yardımcı enzimleri uyarır. Zeytinyağının ruh halini iyileştirdiği ve kızgınlığı azalttığı görülmüştür" dedi.
Ege Bölgesi Sanayi Odası yönetim kurulu üyesi Haluk Tezcan, zeytin ve zeytinyağının Ege’de önemli bir kaynak olduğunu vurguladı. Zeytinyağı üretiminin M.Ö. 4 bin 500 yılına kadar uzandığını, zeytin ağacının mitoloji ve botanikte ‘ölümsüz ağaç’ olarak nitelendirildiğini hatırlatan Tezcan, "Dünyada zeytin üretimi yüzde 95 oranında Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yoğunlaşmış durumda. Ülkemizin bulunduğu coğrafi konum ve sahip olduğu Akdeniz iklimi özellikleri nedeniyle İspanya, İtalya, Tunus ve Yunanistan gibi önde gelen zeytin ve zeytinyağı üreticileri arasındayız. Rekabeti ve talebi çok olan bitkisel yağlar pazarında zeytinyağının durumunun sağlamlaştırılması için kalite ve sağlıklı ürün özelliğinin yanısıra lezzet faktörünün de öne çıkarılması gerekiyor. Mucizevi bir yağ olan zeytinyağının özelliklerini kaybetmeden üretilmesi ve ülkemizde halen kişi başına 1 kilogram olan tüketimin artırılmasında farkındalık oluşturulmasını arzu ediyoruz” dedi.
Dr. Yasemin Bradley, programın sonunda meslek liseli gençlerden iki takım oluşturarak zeytinyağı ve doğru beslenmenin önemini anlatan mini bir yarışma yaptı. Kazananların ödülü de zeytinyağı ile incir oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin Zeytinyağcılarına Ebso’dan Beslenme Eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN