Karşıyaka Belediyesi Kadın Kooperatifi Kurdu

Giriş Tarihi: 9.3.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Karşıyaka Belediyesi Kadın Kooperatifi Kurdu
Karşıyaka Belediyesi, ihtiyaç sahibi bin kadının el emeği göz nuru ile üreteceği ve bunları satarak aile ekonomisine katkıda bulunacağı Üretici Kadın Kooperatifi’ni kurdu. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Yaşamın her alanında yanımızda olan kadınlarımızı üretime teşvik edeceğiz ve aile ekonomilerine de katkı sağlayacağız” dedi.
Karşıyakalı kadınlara yönelik yatırım politikalarına hız veren Karşıyaka Belediyesi, Üretici Kadın Kooperatifi kurdu. Demirköprü Mahallesindeki belediyeye ait müstakil binada faaliyet gösterecek olan kooperatif, coşkulu bir törenle açıldı. Açılışa yüzlerce kadın, meclis üyeleri, muhtarlar ve mahalle halkı katıldı. Kurdele kesiminden önce Karşıyaka Belediyesi Ritim Grubu ve Bostanlı Mahalle Merkezi Korosu şarkılar söyledi. Açılış kurdelesini de Başkan Akpınar ve kooperatife üye kadınlar kesti.
İNTERNETTEN SATIŞ
Kooperatifteki üretim sürecine ihtiyaç sahibi bin kadın katılacak. Karşıyakalı kadınlar, kooperatifte ürettikleri el emeği göz nuru eserleri satarak aile ekonomisine de katkı sunacak. İlçedeki pazaryerlerinde kiralanacak tezgahlarda ve çeşitli noktalarda el emeği ürünler vatandaşların beğenisine sunulacak. Yaz aylarında Dikili, Çeşme gibi turistik bölgelerde satışlar gerçekleştirilecek. Üyeler, internet sitesi üzerinden de sipariş alıp satış yapabilecek. Kooperatif üyesi kadınlar, eğitimler sayesinde istedikleri alanlarda uzmanlaşma imkanı da bulacak. Anahtarlık, biblo, takı, sabun, yastık, giyim eşyası, nikah şekeri gibi el işi ürünlerin üretiminin yapılacağı kooperatifte, Karşıyaka’nın simge yapı ve heykelleri de özel tasarımlarla markalaştırılacak.
BELEDİYE DESTEĞİ SÜRECEK
Karşıyaka Belediyesi, kooperatif çalışmalarının her aşamasında destekçi olmayı sürdürecek. Belediye artık hediyelik ürünlerini de kooperatiften satın alacak. Kooperatifte, denetimli gıda üretimi de gerçekleştirilecek. Etkinlik ve organizasyonlarda ikram edilen yiyecekler, kooperatife sipariş edilecek. Kent A.Ş. restoranlarında da kooperatifte hazırlanan yiyecekler satışa sunulacak.
“KADINLARIMIZA HİZMET EDİYORUZ”
Açılışta konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Kadına değer vermek sözle olmaz. Yılda bir kere karanfil vermekle de olmaz. Kadınlarımızı topluma kazandırabiliyorsak, sosyal yaşamda onlara da yer veriyorsak, şiddeti durdurduysak ve kadınlarımızı üretime sokabiliyorsak işte o zaman kadına değer vermiş oluruz. Biz bunu yapmak istiyoruz. Yaşamın her alanında yanımızda olan kadınlarımızı üretime teşvik etmek, bu sayede aile ekonomilerine de katkı sağlamak bizler için vazgeçilmez bir görev” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karşıyaka Belediyesi Kadın Kooperatifi Kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN