Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Valiliğinden Sıkıyönetim Tartışmalarına Yanıt

Giriş Tarihi: 10.3.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Valiliği, eylem ve basın açıklamalarıyla ilgili aldığı kararın, bazı yayın organlarında karalayıcı, yalan ve yönlendirici şekilde haberle yer aldığını belirterek, karar ile tüm bireylerin haklarının korunmasının amaçlandığı bildirildi.
İzmir Valiliği’nin dün aldığı siyasi partiler, sendikalar, dernekler ve sivil toplum örgütleri başka bir siyasi parti, sendika, dernek ve sivil toplum örgütüne ait bina önünde basın açıklaması yapılmaması yönündeki kararı kamuoyunda geniş yer buldu. Karara destek verenler olduğu gibi tepki gösterenler de oldu. Konuyla ilgili gerçek dışı haberlerin yapıldığını belirten İzmir Valiliği, resmi sitesinden açıklama yayınladı.
“KARALAYICI HABERLER GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”
Yayınlanan açıklamada, karar ile tüm bireylerin haklarının korunmasının ve günlük hayat akışlarının sağlanmasının amaçlandığına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi: “Basın açıklamaları; şiddet içermediği, başkalarının hakları ihlal edilmediği ve kamu düzeni bozulmadığı sürece toplumda yaşayan tüm bireylerin en demokratik ve en doğal haklarıdır. Bu haklar; Anayasamız ve kanunlar ile de teminat altına alınmıştır. Ancak, basın açıklamalarını düzenleyenlerin ve basın açıklamalarına katılanların olduğu kadar, toplumdaki tüm bireylerin haklarının korunması ve hayatın doğal ve günlük akışının sağlanması da yine teminat altına alınmıştır. Bazı basın yayın organlarında; ‘Vali sıkıyönetim ilan etti’, ‘İzmir’de sıkıyönetim’, ‘İzmir’de her türlü gösteri yürüyüşü, basın açıklaması ve toplantı yasaklandı’ şeklinde gerçeği yansıtmayan, karalayıcı, yalan ve yönlendirici haberlere yer verildiği görülmektedir. Basın açıklamaları ile farklı türdeki tepki ve taleplerin dile getirilmesinin zenginliğimiz olarak görüldüğü bu tür toplumsal etkinlikler dün olduğu gibi bugün de aynı kolaylık ve rahatlıkta düzenlenmektedir. İlimizdeki basın açıklamalarının düzenlenmesi adına dün ile bugün arasında değişen hiçbir şey olmamıştır ve bundan sonra da olmayacağı açıktır.”
“TÜM BİREYLERİN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ KORUNDU”
Vatandaşların yapılan asılsız haberlere itibar etmemesi gerektiği ve basın açıklamalarının yasaklanmadığının vurgulandığı açıklamada şöyle denildi: “Eleştirilere konu olan ve valiliğimizce yapılacak basın açıklamalarının rahatça yapılmasına açıklık getiren düzenlemedeki asıl amaç; toplumdaki tüm bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması, basın açıklamalarının düzenlenmesi konusunda yeknesaklığın temin edilmesi, bu tür toplumsal etkinlikleri düzenlemenin daha da kolaylaştırılması ve hayatın doğal akışının devam ettirilmesidir. Basın açıklamalarının yasaklanması veya engellenmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Siz değerli halkımızın yapılan bu tür asılsız ve karalayıcı haberlere itibar etmemesi ve basın açıklaması hakkının bundan önce olduğu gibi bundan sonra da rahatça kullanılmasının önünde hiçbir engel ve yasak bulunmadığının bilinmesi hususu İzmir halkımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir Valiliğinden Sıkıyönetim Tartışmalarına Yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN