Güneş Tutulması ’de İzlendi

Giriş Tarihi: 20.3.2015 13:08 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 16:27
Ayın güneş ve dünya arasına girerek açısal büyüklüğüyle güneşi örtmesi sonucu oluşan güneş tutulması, ’de çok sayıda vatandaş tarafından izlendi. Yıllar sonra ilk kez gerçekleşen güneş tutulması nedeniyle Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nce 10.00-13.00 saatleri arasında Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gözlem yapıldı. Parçalı güneş tutulmasını izlemek için Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’na gelen çok sayıda İzmirli, röntgen filmleriyle güneş tutulmasını gözlemledi. Saat 09.48’de başlayan tutulma, saat 11.51’de güneşin yüzde 40’lık bölümünün kaplanmasıyla daha net görüldü. Havanın bulutlu olması nedeniyle güneş tutulması çıplak gözle de izlenebildi.
GÜNEŞİN YÜZDE 40’I ÖRTÜLDÜ
Güneş tutulması hakkında bilgi veren Ege Ünivesitesi Fen Bilimleri Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde görevli Prof.Dr. Serdar Evren, “Güneş tutulması, dünyada az rastlanan gök olaylarından biridir. Yılda birkaç defa olur ama her ülkeden görülmez. Bizim ülkemizde uzun bir süre güneş tutulması görülmeyecek. Bu sefer ki parçalı bir güneş tutulması. Güneşin yüzde 40’ı kadar örtülecek ve ülkemizin her yerinden görülebilecek. Tutulma batı şehirlerinden başlayıp daha sonra doğu şehirlerine kadar izlenebilecek. Şuan ay dünyamızla saatte 2 bin kilometrelik bir hızla güneş arasında giriyor. Güneş ışınlarını keseceği için gölgesi dünyanın üzerine düşecek. Gölgeli alan içinde kalan kişiler gökyüzüne baktığında güneşin bir kısmını kapalı olarak görecek” dedi.
“2025 YILINA KADAR TAM TUTULMA YOK”
Türkiye’de en son 1999 ve 2006 yıllarında tam tutulma olduğunu hatırlatan Evren, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepsinin türleri, süreleri, göründüğü alanlar değişik. 2025 yılına kadar ülkemizde izleyebileceğimiz bir tam tutulma yok. Tam tutulma sırasında gökyüzü kararıyor ve yıldızlar çıkıyor ancak bugünkü durum öyle değil. Bugün sadece yarısı kadar bir kapanma olacak ama Norveç’in üstündeki denizlerdeki adalarda tam tutulma izlenebilecek.”
ÇOCUKLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ
Güneş tutulmasını izleyen vatandaşlar “Çok keyifli ve heyecanlıydı. Unuttuğumuz şeyler. Bunun bir parçası olmak insanı heyecanlandırıyor. Hava bulutlu keşke daha net görebilseydik” derken, güneş tutulmasına yoğun ilgi gösteren çocuklar, “Her zaman görülebilecek bir şey değil. Çok hoşumuza gitti. İnsanlar ‘deprem olacak’ diyor ama öyle bir şey olmadığını herkes görüyor. Çok etkileyici bir şey. Herkesin buraya gelmesini tavsiye ederiz” diye konuştular.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş Tutulması İzmir’de İzlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN