Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anime Sevgisi Ödül Aldırdı

Giriş Tarihi: 23.3.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 10:35
Anime sevgisi ile başladığı Japonca dili eğitimi, Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Görsel İletişim Tasarım Bölümü 3. sınıf öğrencisi İlke Karademir’e, Japonca konuşma yarışmasında birincilik getirdi.
Karademir, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde ikinci yabancı dil dersi olarak eğitimini aldığı Japonca ile Japonya İzmir Kültürler Arası Dostluk Derneği (JİKAD) tarafından gerçekleştirilen Penceremden Japonya: Japonya Tanıtım ve Japonca Konuşma Yarışması’nda, Japonya ve Metal Müzik başlıklı sunum gerçekleştirip birincilik ödülü aldı. Japonya Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla Japonca öğrenenler arasında gerçekleştirilen yarışmada birincilik kazanan Karademir, “Japon kültürünün bir parçası olan Anime izliyordum. Japonların kültürü, disiplinli yapıları beni çok etkiledi. İlk başta kendi çabalarımla Japonca öğrenmeye başlamıştım. Ancak öğrencisi olduğum İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne geldiğimde ikinci yabancı dil eğitimi olarak Japonca’nın verilmesi benim için fırsat oldu. Aldığım eğitimle birlikte özel ilgim de birleşince birincilik aldım” dedi.
JAPONLAR METAL MÜZİK DİNLERSE
İzmir Ekonomi Üniversitesi ile Japonya’da bulunan Shizuoka Sanat ve Kültür Üniversitesi (SUAC) Endüstriyel Tasarım bölümleri öğrencilerinin yer aldığı Elektrikli Bisiklet Tasarım Atölyesi’ne katıldığını ve bu kapsamda Japonya’ya gittiğini aktaran Karademir, şunları söyledi: “Japon kültürü çok özel. Orada da hem genç nesli hem de geleneksel öğeleri atölye çalışması sırasında inceleme olanağım oldu. Yarışmaya da Japonların metal müziğe olan ilgilerini araştırarak katıldım. Herhangi bir yerde metal müzik konseri gerçekleştiğinde ortalık dağılır ve öyle kalır. Metal müzik isyankar ve kaostan besleniyor. Konser sonrası alan, savaş alanına dönüşür. Ancak, Japonya’da konser sırasında çılgınca eğlenen insanlar, konser bitiminde etrafta bir tek çöp kırıntısı bırakmıyor. Japonların metalcisi bile ideolojik olarak yaşamıyor. Bu durum beni çok etkilemişti. Yarışmada da Japonca konuşarak sunumumu gerçekleştirdim. Bundan sonra da Japon kültürünü ve dilini öğrenmeye devam edeceğim. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde aldığım ikinci yabancı dil olan Japonca, bana Uzak Doğu’nun penceresini açtı ve yeni deneyimler kazandırdı.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anime Sevgisi Ödül Aldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN