Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aliağa’da 58 Bin 219 Seçmen Var

Giriş Tarihi: 25.3.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 15:59
Aliağa’da 58 Bin 219 Seçmen Var
’in Aliağa ilçesinde, okul ve muhtarlık binalarında 14 Mart tarihinde askıya çıkan seçmen listelerine göre, cezaevleri de dahil 58 bin 219 seçmen bulunduğu belirtildi.
7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilecek olan 25. dönem milletvekili genel seçimlerinde oy kullanacak seçmenlerin 14 Mart tarihinde askıya çıkan seçmen listeleri, 29 Mart 2015 Pazar günü askıdan inecek. Aliağa ilçesinde askıda bulunan listelere göre ise, cezaevleri de dahil olmak üzere 58 bin 219 seçmenin bulunduğu öğrenildi. Geçtiğimiz yıl 29 Mart tarihinde yapılan yerel seçimlerde 56 bin 638 seçmeni bulunan ilçede, Nüfusa Dayalı Adres Kayıt Sistemi kayıtlarına göre bir yıl içerisinde seçmen sayısı bin 581 kişi arttı. Askıya çıkan seçmen listelerine göre 10 bin 769 ile en çok seçmen Yeni Mahalle’de bulunurken, 50 seçmen sayısı ile en az seçmen Çoraklar Mahallesi’nde bulunuyor.
SEÇMEN LİSTELERİ 29 MART PAZAR GÜNÜ ASKIDAN İNECEK
Aliağa İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, seçmenlerin listelerinin Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nın internet sitesinden de kontrol edilebileceğini hatırlattı. Aynı zamanda, askıya çıkan listelerdeki bilgilerde yanlışlık veya eksiklik olanların, askı süresi içinde yerleşim yeri adresini değiştiren, seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listelerinde ismini bulamayanların bizzat ilgili nüfus müdürlüğüne Adres Beyan Formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğal gaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvurmaları gerektiği belirtildi. Aynı kişilerin, nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı adres beyan formunun bir örneğini ise, İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na teslim etmeleri gerektiği bildirildi.
ENGELLİLER FORM DOLDURACAK
Görme ve ortopedik engelli seçmenlerin de, 27 Mart 2015 tarihine kadar engellilik beyan formu doldurarak kendileri veya bir yakının İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na yada İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na gönderilmek üzere muhtarlığa başvurmaları gerekiyor.
Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrencilerin (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına dair belge alıp, ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurarak, tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneğini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri gerektiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aliağa’da 58 Bin 219 Seçmen Var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN