Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Yetenekli Çocuklara Müzik Eğitimi

Giriş Tarihi: 13.4.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 11:19
İzmir’de Yetenekli Çocuklara Müzik Eğitimi
’de, Konak Belediyesi, Romanların ağırlıklı olduğu bölgelerde yaşayan ve müzik yetenekleriyle ön plana çıkan çocuklar için önemli bir projeyi hayata geçirdi.
İzmir’in Konak ilçesinde, Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) işbirliğiyle yürütülen projeyle, Roman vatandaşların ağırlıkta olduğu mahallelerde yaşayan ve müzik yetenekleriyle öne çıkan çocuklar, Bizim Orkestra adı altında eğitime alındı. Yaklaşık dört aydır çalışmalarını sürdüren orkestra, geçen hafta Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın birinci yıl değerlendirme toplantısında ilk kez sahneye çıktı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası şeflerinden Nesrin Bayramoğlu yönetiminde çok kısa bir sürede büyük gelişme gösteren Bizim Orkestra üyeleri, performanslarıyla beğenildi.
YETENEKLERİYLE GÖZ DOLDURUYORLAR
Konak Belediyesi Kadın Sosyal Politikalar ve Projeler Müdürlüğü’nce yürütülen Bizim Orkestra projesi kapsamında Konak’ın Roman mahallelerinde yaşayan 9-17 yaş aralığındaki çocuklar arasından müziğe yeteneği olanlar belirlendi. Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek ile Güzelyalı Kültür Merkezi’nde yapılan seçmeler büyük ilgi görürken, darbukadan klarnete, kemandan blok flüte, bendirden kanuna kadar birçok farklı enstrümanla seçmelere gelen çocuklar, yetenekleriyle seçici kurulu oldukça zorladı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’ndan gelen eğitmenler müzik kulağı, nota bilgisi ve enstrüman çalma yeteneklerine göre orkestrada yer alacak isimleri belirledi. Sayıları 50’yi bulan sanatçı adayları seçmelerin ardından İZDSO şeflerinden Nesrin Bayramoğlu tarafından sıkı bir eğitime alındı. Yoğun çalışma sonucu aldıkları müzik eğitimiyle yeteneklerini geliştiren Bizim Orkestra üyeleri, kısa zamanda önemli bir yol kat etti. Çalışmalarının meyvesini ilk olarak Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın birinci yıl değerlendirme toplantısında veren Bizim Orkestra, sergilediği performansla izleyenleri kendisine hayran bıraktı. Çok az bir süre de büyük gelişme gösteren çocuklar, eğitimle neler başarılabileceğini bir kez daha göstermiş oldu.
İLK KONSER MAYIS’TA
Konak Belediyesi’nce hayata geçirilen Bizim Orkestra ile dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukların müzik eğitimi alabilmelerinin yanı sıra sosyalleşmelerinin de önü açılıyor. Şehrin merkezine yakın oldukları halde sosyal yaşamın akışına uzak olan çocukların imkansızlıkların oluşturduğu engelleri, kendi yeteneklerinin farkına vararak aşmaları hedefleniyor. Bizim Orkestra üyeleri emeklerini, Mayıs ayında Konak Belediyesi’nce düzenlenecek bir konserle sergileme fırsatı bulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir’de Yetenekli Çocuklara Müzik Eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN