Torbalı’da Yörük Şenliği

Giriş Tarihi: 27.4.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 15:12
Torbalı’da Yörük Şenliği
Göçebe yaşam tarzından yerleşik düzene geçen Ege Yörüklerinin sahip olduğu kültürel değerleri, gelenekleri, sosyal ilişkileri ve dayanışmalarını korumak amacıyla Torbalı’nın Ahmetli köyünde düzenlenen geleneksel Yörük Şenliğinde renkli görüntüler yaşandı.
Torbalı Belediyesi öncülüğünde gerçekleşen Yörük Şenliğine çevre il ve ilçelerden 15 Yörük derneği folklor ekipleriyle katıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesinden tıp ve sosyal bilimler öğrencileri de bu geleneksel buluşmayı, etkinlikleri izlemek için sabahın erken saatlerinde Ahmetli köyüne geldi. Etkinliğe Torbalı Kaymakamı Aydın Memük, Torbalı Garnizon Komutanı Ersin Özer, Torbalı Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun,Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, Torbalı Şoförler Odası Başkanı Cıva İsmail Akman, Torbalı Esnaf Odası Başkanı Halil Gülcü ve Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin ve çevre mahalle muhtarları ile çok sayıda dernek başkanı katıldı.
“YÖRÜK BULUŞMASINDA BÜYÜK BİR MESAJ VAR”
Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, toplumların, kültürleriyle var olduklarını, değerleriyle geleceğe yürüyebileceklerini belirterek şunları söyledi: “Yörükler yerleşik düzene geçmeden önce, sahip oldukları sosyal, kültürel değerleri hep beraberlerinde taşıdılar. Ege kültüründe sağlam geleneksel yapıları, aile, komşuluk ilişkileri, dayanışmaları, çalışkanlıkları, üretkenlikleriyle bugün sıkı biçimde sarılmamız gereken birçok değeri yaşattılar ve halen yaşatıyorlar. Gördüğünüz gibi, geleneksel giysileri, üretim araçları, mutfak kütlüleri, folklorlarıyla bu alanı doldurdular. Metropollerde giderek anti sosyalleşen komşuluk ilişkilerine, yıllarda aynı apartmanda oturup birbirilerini tanıma ihtiyacı ya da cesaretini gösteremeyenlere bu Yörük buluşmasında büyük bir mesaj var. Toplumun bütün kesimlerinin bu mesajı algılamalarını istiyoruz” dedi.
GÖRMEZ’E TEŞEKKÜR PLAKETİ
Ahmetli Köyü Yörükler Derneği Başkanı Mehmet Şimşek de katkılarından dolayı Başkan Adnan Yaşar Görmez’e teşekkür plaketi takdim etti. Şenlikte toplu yürüyüş, folklor gösterileri yapıldı, Yörük çadırları kuruldu ve gözlemeler pişirildi. Konuklara etli yemekler ikram edildi, yerel sanatçılar türküler söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torbalı’da Yörük Şenliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN