Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnafın Borçları Siliniyor

Giriş Tarihi: 5.5.2015 17:48 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 10:05
Esnafın Borçları Siliniyor
Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası yaptığı yazılı açıklama ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bir yıldan fazla borcu olan esnafın borçlarının silineceğini duyurdu.
Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası yaptığı yazılı açıklama ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bir yıldan fazla borcu olan esnafın borçlarının silineceğini müjdeledi. Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yere verildi: “6645 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 23 Nisan Perşembe günü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğü girmiştir. SGK’ ya 1 yıldan fazla borcu olan esnaf ve sanatkarlarımızın borçları silinecek, fakat hak kaybı olmayacaktır. Daha sonra talep ettiklerinde, asgari ücretin yüzde 34,5’i oranında borç tutarı hesaplanarak satın alabileceklerdir. Söz konusu kanuna göre; kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, Kuruma kayıt ve tescilleri yapıldığı halde, 30 Nisan itibariyle 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, 31 Temmuz tarihine kadar ödememeleri veya ilgili kanunları uyarınca yapılandırmamaları halinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibariyle, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulur. Durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu sürelere ilişkin Kurum alacakları takip edilmeyerek bunlara Kurum alacakları arasında yer verilmez.”
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sigortalılıkları durdurulanlardan bu kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında çalışmaya devam edenlerin sigortalılıkları 1 Mayıs tarihi itibarıyla yeniden başlatılır. Ancak, daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihinde asgari ücretin yüzde 34,5’i oranında borç tutarı hesaplanarak ihya edilir. Hesaplanan borç tutarının tamamını, borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Tebliğ edilen borç tutarının bu süre içinde tamamen ödenmemesi halinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu madde kapsamında ödenmiş olan tutarlar ilgilinin prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilir. İhya edilerek kazanılan hizmet süreleri borcun ödendiği tarihten itibaren geçerli sayılır. Bu konuda esnaf ve sanatkarlarımızın kendi durumları hakkında bilgi almak için mutlaka Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafın Borçları Siliniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN