Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Katmer Şöleni

Giriş Tarihi: 31.5.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 1.6.2015 06:08
Aliağa ilçesinde faaliyet gösteren Afyonkarahisar Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen Katmer şöleninin bu yıl 18’ncisi yapıldı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın da katıldığı şölene, dernek üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
EĞLENCE DOLU BİR GÜN
Aliağa’nın Çamlık mesire alanında düzenlenen Katmer şölenine katılan vatandaşlar gönüllerince bir gün geçirdi. Kurulan ocaklarda kadınlar tarafından pişirilen katmer ve gözlemeler, şenliğe katılanlara ikram edildi. Şölende sahneye çıkan sanatçılar Afyon yöresine ait şarkı ve türkülerini seslendirdi. Kurulan sofralarda katmer yiyen vatandaşlar etkinlik boyunca doyasıya eğlendi. Havanın güneşli olmasıyla piknik havasında geçen katmer şöleninde birbirinden renkli görüntüler ortaya çıktı. Halat çekme, çuvalla yürüme gibi yarışmalar şölene ayrı bir heyecan katarken, yarışmacıların kıyasıya mücadeleleri görülmeye değerdi. Şölenin yapıldığı mesire alanında ip atlayan, yakan top oynayan, uçurtma uçuran çocuklar da gönüllerince bir gün geçirmenin mutluluğunu yaşadı. Etkinlik çerçevesinde yapılan çekilişte çeşitli hediyeler kazanan talihliler hediyelerini Afyonkarahisar Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Ramazan Karaçor’un elinden aldı.
AYDIN ŞİMŞEK KOÇ AĞASI OLDU
Katmer ağasının seçilmesi için satışa çıkarılan koçun açık artırmasını ise Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptı. Katmer ağalığı için açık artırmaya çıkarılan koça 7 bin lira veren Aliağalı iş adamı Aydın Şimşek, 18. Katmer Ağası oldu.
GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZİ YAŞATIYORUZ
Şölenin açılışında konuşan Afyonkarahisar Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Ramazan Karaçor, Katmer şölenini 18. kez gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Katmer şöleninin birlik ve beraberlik duygularını pekiştirdiğini kaydeden Karaçor, “Yegâne amacımız ecdadımızın yaşatıp bugünlere ulaştırdığı gelenek ve göreneklerimizi aynı şekilde yaşatarak gelecek nesillere aktarmaktır” diyerek, başta Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar olmak üzere şölene katılanlara teşekkür etti.
KATMER BİRLİK VE BERABERLİĞİN SİMGESİ
Sahneye davet edilen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Aliağalı, Afyonlu hemşehrilerim hepiniz hoşgeldiniz. Bu yıl 18’incisi düzenleniyor Afyonlular şenliğimizin. Burada hep birlikte birlik ve beraberlik içerisinde daha nice şenlikler düzenleyeceğiz. İyi ki varsınız iyi ki buradayız iyi ki hep birlikteyiz. Biliyorsunuz katmer Afyonun yöresel bir yemeği ama Türkiye’de birlik ve beraberlik simgesi olmuştur. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”
HEMŞEHRİLERİNİ YALNIZ BIRAKMADI
Katmer şöleninde Afyonlu hemşehrilerini yalnız bırakmayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, şölen sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada; şunları söyledi: “’de 420 bin civarında Afyonlu var. Dolayısıyla Afyonlular buranın çimentosu durumunda. Burada kendi kültürlerini yaşıyorlar. Ben her yıl Aliağa’daki şenliklere geliyorum. Sağolsun dernek başkanımız şenlikleri çok güzel tertip ediyor. Bu şenlikte kültürler yaşıyor, güzellikler yaşıyor. Birlik, beraberlik ve kardeşlik var. Birisinin ayağına bir diken battığı zaman hepsinin haberi oluyor. Bu gerçekten çok önemli bir durum. Bu geleneklerin yaşaması lazım. Afyonluların büyük gelenekleri var. Bu bakımdan bunları yaşatıyorlar. Ben hemşehrilerimden çok memnunum, mutluyum. Daha önce Afyon’dan adaydım. Ama buradaki hemşehrilerim, İzmir’in ayağa kalkması için benim buraya gelmemi çok arzu etti. Dolayısıyla genel başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve genel merkezimiz beni buraya milletvekili olarak gönderdi.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir’de Katmer Şöleni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN