Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İTO’dan Siyasi Partilere Çağrı

Giriş Tarihi: 16.6.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
İTO’dan Siyasi Partilere Çağrı
Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinin ardından ortaya çıkan tablonun gereğinin yapılmasını istediklerini belirterek, “Ekonomi kırılgan. Bu nedenle kısa sürede partilerin uzlaşarak yeni hükümeti kurmasını bekliyoruz” dedi.
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye’nin 1,5 yıldır içinde olduğu seçim maratonunun 7 Haziran’daki genel seçimler ile sona erdiğini belirterek, “Seçimler bitti ama 13 yıldır iktidarda olan AK Parti’nin bu seçimlerde hükümeti kuracak milletvekili sayısına ulaşamaması nedeniyle yeni bir belirsizlik ortamı başladı. Sandıktan iktidara, muhalefete de büyük puntolarla ‘kısa sürede çözüm üretin’ mesajı çıktı” dedi.
Seçimlerin ardından koalisyon, azınlık hükümeti veya erken seçim gibi seçeneklerin tartışıldığını belirten Demirtaş, “Her bir seçeneğin kendine göre bir maliyeti var. Ancak, maliyeti en yüksek olan belirsizlik ortamı. Anayasal ve demokratik teamüllerin işlemesini ve bir an önce hükümetin kurulmasını, belirsizlik ortamından kurtulmayı arzu ediyoruz. İş dünyası olarak, Bakanlar Kurulunu, yeni ekonomi yönetimini görmek ve Türkiye’nin kalkınması ve refahı için var gücümüzle çalışmaya devam etmek istiyoruz” diye konuştu.
“EKONOMİ KIRILGAN”
Demirtaş, seçim sonuçlarının ilk anda piyasalara yansımasının sert olduğunu, doların 2,80 lirayı aştığını, Borsa İstanbul’un yüzde 8 düştüğünü, uzun vadeli faizlerin yüzde 10 üzerine çıktığını hatırlattı. Demirtaş, piyasalar bir parça sakinleşse de kırılganlığın güçlü olarak devam ettiğini söyledi. Yabancı bir ekonomik analiz merkezinin yayınladığı son raporda, Türkiye’deki ekonomik durgunluk ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle doların yıl sonunda 3,20 TL’ye kadar çıkabileceğinin öngörüldüğünü belirten Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Dolar kurundaki yukarı hareketin ihracatımızı artırması bekleniyordu. Ancak Avrupa Birliği’nin umut vaat etmeyen ekonomik görünümü, ihracatımızı zora sokacağa benziyor. Dolar TL karşısında ciddi değer kazandı ama ihracatımız 3 aydır geriliyor. Yaşanan belirsizlik ortamında döviz-faiz-enflasyon döngüsünün hangi hükümet kurulursa kurulsun artış göstereceği öngörülüyor. Bu üç göstergenin yükselmesi; yeni zamlar, yeni maliyet artışları, kısacası hayatın daha pahalı hale gelmesi ve fakirlerin daha fakirleşmesi demek. Kısa vadede, döviz, enflasyon ve faizde de herhangi bir gerileme beklemiyoruz. Merkez Bankası yaz aylarında enflasyonda gerileme bekliyordu ancak açıklanan son rakamlar aksi yönde oldu, Mayıs ayı enflasyonu yüzde 8,09 oldu, yıl sonu tahminleri yüzde 8 civarında. Dövizin yükselip, enflasyonun artması sonucu faizler yukarı çıkacak. Enflasyonun yüzde 8 olduğu bir ekonomide yüzde 7,50’lik Merkez Bankası politika faizinin sürdürmek neredeyse imkansız."
FED’in faizleri artırmak için eli tetikte beklediğini anlatan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu durumda, TCMB için de faiz silahını kullanmaktan başka çıkar yol görünmüyor. Diğer bir ifade ile faiz indirimi bir tarafa, önümüzde faiz artışlarının yaşanacağı bir dönem duruyor. 2009 yılından bu yana 10 bin dolar milli geliri aşamadık. Yerimizde saydık. Şimdi geriye gitme tehlikemiz var.”
“OLURLARI KONUŞMANIN ZAMANI”
İş dünyası olarak belirsizlik ortamının bir an önce son bulmasını istediklerini kaydeden Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Zaman, olmazları değil, olurları konuşmanın zamanı. Ülkemizin acil olarak hükümete ihtiyacı var. Yeni kurulacak hükümetten sadece ekonomik değil özellikle hukuk ve seçim sistemi anlamında da ciddi beklentilerimiz var. Bunu yapamazsak, siyasette yaşanan yangın piyasalara sıçrayacaktır. Yangının tahribatını onarmamız uzun zaman alacaktır. İzmir ekonomisi, uzun zamandır zor günler yaşıyor. Çarşıda siftah yapamadan kepenk kapatan, borcunu döndürmekte zorlanan, kart borcu büyük boyutlara ulaşan üye sayımızın arttığına dair haberler alıyoruz.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTO’dan Siyasi Partilere Çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN