Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Efeler Hakikat Erleri" İsimli Oyun ’de Sahneleniyor

Giriş Tarihi: 24.6.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 24.6.2015 15:19
Efeler Hakikat Erleri İsimli Oyun İzmir’de Sahneleniyor
Ödemişli öğretmen ve yazar Ümit Görgülü’nün yazıp yönettiği, Yarın Derneği oyuncularının yapımını üstlendiği “Efeler Hakikat Erleri” oyunu, İzmir’in çeşitli ilçelerinde sahnelenmeye devam ediyor.
"Efeler Hakikat Erleri" isimli tiyatro oyunu, 28 Mayıs’ta İzmir Karaburun’da, 30 Mayıs’ta İzmir Olgunlaşma Enstitüsü salonunda, 5 Haziran’da İsmet İnönü Sanat merkezinde, 13 Haziran’da da Uluslararası Seferihisar Tiyatro Festivali kapsamında Seferihisar Sığacık Kaleiçi’nde tiyatroseverlerle buluştu. Oyunun özgün müziklerini Ercan Düzgün yaparken, kostüm ve dekorları Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Buket Başaran Akkaya tarafından tasarlandı. Oyunun ağırlıklı olarak Ege bölgesinde olmak üzere turne ve gösterimlerine yaz boyunca devam edeceği öğrenildi.
Yarın Toplumsal Gelişim Eğitim Kültür ve Sanat Derneği Başkanı ve aynı zamanda oyunun yazarı ve yönetmeni Ümit Görgülü, efelik ve zeybeklik kültürünün 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca kültürel unsur kabul edildiğini ve zeybeklik kültürünün yeni kuşaklara tanıtılması amacıyla bu konuyu seçtiklerini ifade etti. Görgülü, terkedilmiş bir İtalyan kalesinde, doğal ortam içinde gösterimi gerçekleşen oyunun büyük beğeni aldığını kaydetti. Ümit Görgülü, “Mustafa Kemal Atatürk’ün bir adı da Sarı Zeybek’tir. Ödemişli Çakırcalı Mehmet Efe’nin hayatından kesitleri sunan oyunumuzu izleyenler, Çakırcalı Mehmet Efe için ‘Gerçek bir Robin Hood’ benzetmesi yaptılar” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Efeler Hakikat Erleri" İsimli Oyun İzmir’de Sahneleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN