Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halk Sağlığı Aliağa’da Kanser Taraması Yapacak

Giriş Tarihi: 26.6.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 26.6.2015 17:12
İzmir Halk Sağlığı Aliağa’da Kanser Taraması Yapacak
Halk Sağlığı Müdürlüğü, kanser tedavisinin daha kolay ve teşhisinin erken evrelerde konulabilmesi amacı ile Aliağa ilçesinde kanser tarama hizmeti yürütecek.
Aliağa Demokrasi Meydanı’nda konuşlandırılacak olan kanser tarama otobüsünde meme kanseri, kalın bağırsak kanseri ve rahim ağzı kanseri konusunda vatandaşlara tarama hizmeti verilecek. Tarama ve eğitim faaliyetlerinin tüm vatandaşlara ücretsiz olarak verileceğini belirten Aliağa İlçe Sağlık Müdürü Özkan Orhun, kanser taraması hakkında önerilerde de bulundu. Özellikle 30 yaşını geçen bireylerin belirli periyotlarda tarama yaptırmaları gerektiğini ifade eden Özkan, “30-65 yaş aralığındaki kadınlar rahim ağzı kanseri için 5 yılda bir test yaptırmalılar. Meme kanseri için, 40-69 yaş aralığındaki kadınların 2 yılda bir mamografi çektirerek sağlık personeline muayene olmaları gerekir. Kalın bağırsak teşhisi için de, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerin yılda bir kez dışkı, gizli kan testi, 10 yılda bir ise kolonoskopi yaptırmalarını öneriyorum” dedi.
Kanserin birçok belirtisinin olduğunu da ifade eden Orhun şöyle konuştu:
“Kişilerde görülen, yutkunma, hazım bozukluğu, uzun süre kapanmayan yaralar, ses kısıklığı, sebepsiz öksürük, siğillerin renk değiştirmesi, meme veya herhangi bir yerdeki şişlik, vücudun herhangi bir yerinden gelen akıntılar, normal dışı kanamalar, büyük veya küçük abdest yapmadaki değişiklikler, kanser belirtisi olabilir. Kendisinde bu tür değişiklikleri gören kişiler hekime başvurmayı ihmal etmemeliler.”
Kanser tarama ve eğitimi otobüsü, 29 Haziran Pazartesi günü ile 10 Temmuz Cuma günleri arasında Aliağa’da kanser tarama ve eğitim faaliyetlerinde bulunacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir Halk Sağlığı Aliağa’da Kanser Taraması Yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN