Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aliağa’da Kırsal Kalkınmaya Destek Projesi

Giriş Tarihi: 30.6.2015 13:18 Güncelleme Tarihi: 30.6.2015 14:52
Aliağa’da Kırsal Kalkınmaya Destek Projesi
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından ’de yapılacak olan Aliağa Kalabak Göleti ve Sulaması Projesi ile 970 dekar toprak sulamaya açılacak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İzmir’de hayata geçirilecek Aliağa Kalabak Göleti ve Sulaması bölgenin topraklarında verimli tarım arazilerini artıracak. Ayrıca, proje ile Bakanlık tarafından Aliağa’da kırsal kalkınmaya destek verilecek. Bu kapsamda projenin inşaat ihalesi hazırlıklarına başlandı.
970 DEKAR MÜMBİT TOPRAK SULAMAYA AÇILACAK
Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilmesi beklenen göletin talvegden 38 metre yüksekliğinde olması planlanıyor. Projenin tamamlanması ile Aliağa’da 970 dekar mümbit toprağın sulamaya açılacağı öngörülürken sulama şebekesinin tamamının borulu sistemle teşkil edilerek modern bir şekilde yağmurlama ve damla sulaması ile yapılacağı öğrenildi. Kırsal kesimde ekonomik getirisi yüksek bitki desenleri ile dekar başına yıllık 1039 Türk lirası gelir artışı, toplamda 875 bin lira yıllık net gelir artışı sağlanacağı belirtildi. Bununla birlikte kırsal kesimin de ekonomik yönden refaha kavuşacağı ve kente göçün önüne geçilmesi hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aliağa’da Kırsal Kalkınmaya Destek Projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN