Deniz Baykal Kültür Merkezi’nin Açılışına Sivas Olayları Damga Vurdu

Giriş Tarihi: 2.7.2015 12:18 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 11:12
Deniz Baykal Kültür Merkezi’nin Açılışına Sivas Olayları Damga Vurdu
’in Karşıyaka ilçesinde, Deniz Baykal Kültür Merkezi törenle hizmete açıldı. Törende, Sivas olaylarında hayatını kaybeden ünlü isimler, şiirler ve şarkılarla anıldı.
Karşıyaka’da kültür sanata hizmet veren tesislerin sayısını artırmak isteyen Karşıyaka Belediyesi, Deniz Baykal Kültür Merkezi’nin yapımını tamamlayarak hizmete açtı. Örnekköy Mahallesi Başpehlivan Karaali Caddesi üzerinde bulunan ve yaklaşık 6 milyon liraya mal olan tesisin açılış törenine, Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar’ın yanı sıra, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter ile çok sayıda Karşıyakalı katıldı.
Fiziki ve teknik özellikleri ile İzmir’in sayılı kültür merkezleri arasında yerine alan tesisin açılışı, 22 yıl önce Madımak’ta katledilen aydınlar anısına düzenlenen etkinlikle gerçekleştirildi. Enver Aysever’in sunuculuğunu üstlendiği etkinlikte, Murat Evgin, Mazlum Çimen, Grup Gündoğarken, Ogün Sanlısoy, Hidayet Karakuş, Eren Aysan, Onur Behramoğlu, Çiğdem Erken, Güneş Duru, Senem Demircioğlu, İklim Tamkan, Güvenç Dağüstün ve 3 BAS grubu sahne aldı. Ünlü isimler, Madımak’ta öldürülen şair Metin Altıok şarkılarını ve şiirlerini seslendirdi. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da bir ara sahneye çıkarak, Mazlum Çimen’in söylediği şarkıya eşlik etti.
"ONLAR BU UTANÇLARIYLA YAŞAYACAKLAR"
Açılış töreni ve Madımak anma etkinliğinin ardından tüm katılımcılara teşekkür plaketi sunuldu. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "İlçemiz ve kentimiz için önem taşıyan bu kültür merkezini, Madımak’ta yaşamını yitirenler anısına açmak oldukça anlamlı. Madımak bizim 22 yıldır sönmeyen yangınımızdır. Madımak’ta katledilenler sadece aydınlarımız değildir. Sanat, bilim ve insanlık da orada yakıldı, yok edildi. O acı olayı davaları zaman aşımına uğratarak- unutturacaklarını düşünenler bilsin ki bizler var olduğumuz sürece onlar bu utançlarıyla yaşayacaklar” dedi.
Salonu Karşıyaka ve İzmir’e kazandıran Karşıyaka Belediyesi’ne teşekkür eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, "Madımak Türkiye’nin üzerinde kara bir lekedir. Bu saldırılar devam ettiği sürece, yüzümüzü, çağdaş medeniyetlere dönme hedefimiz sekteye uğrayacaktır. Bizler, Türkiye’nin kuruluş felsefesine inanan insanlar olarak; bu yobaz zihniyete dur demeliyiz, mücadele etmeliyiz. Bunun da taçlanacağı yer İzmir ve buranın aydınlık insanlarıdır. İzmir’in aydınlığı, mutlaka Türkiye’yi saracaktır. Bu ülkeyi karanlık mihraklardan kurtarmalıyız” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ise, konuşmalarında şu açıklamalarda bulundu:
"Türkiye’de sanatın ve kültürün yok edilmeye çalışıldığı bir dönemde böyle güzel bir kültür merkezi açarak bizleri onurlandırdığınız ve gururlandırdığınız için sizlere teşekkür ederim. Madımak’ta yanan memleketin aydınlık geleceğidir. Gericilerin yaptığı bu katliam insanlığa karşı bir suçtur ve asla zaman aşımına uğrayamaz. Sivas’ı unutmayacağız, unutursak yeni katliam için pusuda bekleyenler var. Eğer Sivas’ı unutursak kalbimiz kurusun” dedi.
TESİSTE NELER VAR?
Deniz Baykal Kültür Merkezi’nin birinci bölümünde, kültürel ve sanatsal faaliyetler ile çeşitli eğitim kurslarının düzenlenebileceği 11 ayrı salon oluşturuldu. İkinci bölümde ise 700 kişilik seyirci kapasitesiyle İzmir’in en büyük salonları arasında yer alacak, modern bir konser ve tiyatro salonu inşa edildi. Tesis, son teknolojiye sahip ışık ve akustik ses sistemleriyle de donatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deniz Baykal Kültür Merkezi’nin Açılışına Sivas Olayları Damga Vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN