Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir’den Beydağ Barajı Su Ürünleri Kooperatifine Hayati Destek

Giriş Tarihi: 3.7.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 14:24
İzmir Büyükşehir’den Beydağ Barajı Su Ürünleri Kooperatifine Hayati Destek
Yıllardır toprağa yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi, bu kez bambaşka bir alana, tatlı su balıkçılığına el attı. Beydağ Barajı Su Ürünleri Kooperatifi ile temasa geçen büyükşehir, balıkçı teknesi, motoru, ağ malzemeleri, soğutma konteyneri ve yaprak buz makinesi gibi ekipmanların temini için kooperatif ile protokol imzaladı.
Türkiye’de ’sözleşmeli üretim’ modelini uygulayan ilk yerel yönetim olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerli üreticiye verdiği destekleri her geçen gün çeşitlendirerek artırıyor. Ücretsiz dağıttığı meyve fidanı, sebze fidesi, arılı arısız kovan, kıl keçisi tekesi, sakız koyunu koçu; bedelsiz yaptığı toprak analizleri ve organik tarım destekleriyle toprakla çalışan üreticinin yüzünü güldüren Büyükşehir Belediyesi, şimdi yeni bir açılımla balıkçılık için önderlik ediyor. Beydağ Su Ürünleri Kooperatifi ile protokol imzalayan Büyükşehir, bugüne kadar destek verdiği alt gruplar listesine şimdi su ürünlerini de ekliyor.
Beydağ Barajı altında kalan tarım arazilerindeki üreticilere yeni iş alanı ve üretim imkanı sunmak amacıyla kurulan Beydağ Barajı Su Ürünleri Kooperatifi daha önce silajlık mısır ürettiği toprakları baraj gölü avlak alanı olarak Tarım İl Müdürlüğü’nden 5 yıllığına kiraladı.
"BU DESTEKLE DAHA İYİ KOŞULLARA KAVUŞACAĞIZ"
İzmir Büyükşehir Belediyesi de, bölgede oluşan bu yeni üretim deseninin desteklenmesi amacıyla balıkçı teknesi, motoru, ağ malzemeleri, soğutma konteyneri ve yaprak buz makinesi gibi ekipmanların temini için kooperatif ile protokol imzaladı. Söz konusu protokol, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde görüşülerek karara bağlandı. Büyükşehir’in bu desteğiyle avlanmak için donanımlarını tamamlayacak ve ürünlerin muhafazasını sağlayabilecek olan kooperatif üyeleri, önümüzdeki günlerde sezona ’vira bismillah’ diyecek. Göl avlak alanının oldukça verimli olduğunu belirten Kooperatif üyesi Hüseyin Çolak, “Yardımlarını esirgemeyen Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Bizim buradan tuttuğumuz balıklar çok değerli balıklar. Sazan, aynalı sazan, tatlı su levreği çeşitlerimiz var. Bu destekle ileride daha iyi koşullara kavuşacağız” şeklinde konuştu.
Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinden dolayı minnettar olduklarını belirten Beydağ Barajı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Saydam da şunları söyledi:
"Büyükşehir Belediyemiz kooperatifimize ekipman, malzeme, soğuk hava deposu ve tekne alımı için yardımcı olacak. Süreç başladı. Sabırsızlıkla bekliyoruz. Biz elimizde yeterince ekipman ve malzememiz olmadığı için sezona başlayamadık. Göl avlak sahasını Tarım İl Müdürlüğü’nden 5 yıllığına kiraladık. Burada balık avcılığı yapıyoruz ve pazarlıyoruz. Bu gölde sürdürülebilir bir yeni sektör yaratma azmindeyiz. Umarım başarırız. Ekipman, malzeme bizim işimizin olmazsa olmazımız. Gölde tekne olmadan avcılık yapılamıyor. Soğuk hava deposu olmadan balığı koruyamıyoruz. Verdiği desteklerden ötürü Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na çok teşekkür ediyoruz. Kendisinin bir şiarı var. ‘Kalkınma yerelden başlar’ diye. Biz bunu gerçekleştirmek için yanımızda Büyükşehir Belediyemizi gördüğümüz için çok mutluyuz. Üyelerimizle birlikte bu amacı gerçekleştirmek için çalışacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir Büyükşehir’den Beydağ Barajı Su Ürünleri Kooperatifine Hayati Destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN