Başkan Soyer, Habitat Iıı Kadrosunda

Giriş Tarihi: 8.7.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
Başkan Soyer, Habitat Iıı Kadrosunda
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, dünya genelinde davet edilen 23 yerel yönetim temsilcisinden biri olarak, Birleşmiş Milletler tarafından 2016 yılı Ekim ayında düzenlenecek “Habitat III Konferansı” öncesinde Barselona’da yapılan hazırlık toplantısına katıldı.
Türkiye’yi Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) Birliği ile tanıştıran Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Habitat III Konferansı’nın çekirdek kadrosuna alındı. Başkan Soyer, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen toplantıya Türkiye ve Orta Asya’dan davet edilen tek belediye başkanı oldu. Geçtiğimiz aylarda Güney Kore’de gerçekleşen Sürdürülebilirlik Dünya Zirvesi’nde ve ardından Kenya Nayrobi’de toplanan Birleşmiş Milletler Zirvelerinde Türkiye’yi temsil eden Soyer, bu kez İspanya’da; Türkiye, Ortadoğu ve Batı Asya adına konuştu. 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 90’ının kentlerde, yüzde 10’unun kırsalda yaşayacağı ve bu tablonun kentlerde yaşayanların refahını artıracak bir sonuç ortaya koyamayacağı tespiti üzerine toplanacak olan HABİTAT III Konferansı’nda, bu öngörü nedeniyle ortaya konulacak çözüm önerileri konuşulacak.
“GURUR VE UMUT VERİCİ”
Barselona dönüşü açıklama yapan Başkan Soyer, “Filipinler, Latin Amerika, Kolombiya, Avrupa ve Afrika’dan gelen yerel yöneticilerle birlikte toplantıya Türkiye, Ortadoğu ve Batı Asya adına davet edildim. Öncelikle Seferihisar, ve Türkiye adına gurur duyduğumu belirtmek isterim. Toplantı, önümüzdeki yıl yapılacak Habitat III toplantısının hazırlığı niteliğindeydi. İnsanlığın geleceği için ortaya çıkan tehditlere karşı yapılması gerekenlerle, özellikle kırsal ve kentsel yaşam alanları arasındaki irtibatın nasıl koparılmayacağına dair çözüm önerileri tartışıldı. Bu noktada Seferihisar’da yaptığımız çalışmaların dünyada uygulanabilir bir modelleme olduğu değerlendirilmesinin yapılması gurur ve umut verici oldu. Seferihisar’da açtığımız üretici pazarlarını, kurduğumuz mandalina ve zeytin üretici birliklerini, mandalina suyu ve mandalina reçeli ile ilgili çalışmalarımızı, tohum-takas şenliklerini, Seferipazar gibi uygulamalarımızı anlattım. Kentlinin sofrasıyla köylünün tarlası arasındaki bağın kopmaması gerektiğini, yaptığımız tüm çalışmaların bu amaca yönelik olduğunu vurguladım. Köyden göçün önünü kesmek, işsizliği azaltmak ve insanları yaşadıkları yerde mutlu edebilmek için Seferihisar’da yaptıklarımızın takdir edilmesi geleceğe daha umutlu bakmamızı ve kentimizle gurur duymamızı sağladı” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Soyer, Habitat Iıı Kadrosunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN