Foça Denizinde Artık Engel Yok

Giriş Tarihi: 8.7.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
Foça Denizinde Artık Engel Yok
Foça Belediyesi, yaşlılar, yürüme güçlüğü çekenler, desteğe ihtiyaç duyanlar ve engellilerin denize girebilmelerini kolaylaştıracak rampa-platform inşa etti.
Foça’da yaşayan engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak çalışmalar yapan Foça Belediyesi, Reha Midilli Caddesi üzerindeki halk plajına, sıhhi ve güvenilir bir rampa-platform inşa etti. Foça Kent Konseyi Engelli Meclisi ile geliştirilen düşünce ortaklığıyla inşa edilen platformlardan bir tane daha yapılacak. İkinci platform, yakın bir süre zarfında tamamlanıp, Foça Belediyesi Karakum Plajı’na monte edilecek. Ayrıca, Foçalı kadınların bağışlarıyla edinilen bütçeyle, plaj sandalyeleri de alınıp, Karakum Plajı’na konulacak.
KIRMIZI BAYRAK PROJESİ FOŞA GENELİNE YAYILACAK
Foça’nın birçok noktasında Kırmızı Bayrak ile ilgili çalışmalarının söz konusu olduğunu belirten Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “Foça’da engelleri kaldırıyoruz. Özellikle, Fevzipaşa Mahallesinde bir çalışmamız var ve denizlerde de engelleri kaldırmakla ilgili bir çalışma gerçekleştirdik. Bu projeyi, Foça Kent Konseyimiz ile birlikte hayata geçiriyoruz. Foça Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Sermin Selçuk’a ve Engelli Meclisi Üyesi İlker Yalçın’a çok teşekkür ediyorum. Birçok yöreye örnek olabilecek bu projemizi ilçemizdeki başka plajlarımızda da gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Asıl amacımız Kırmızı Bayrak projesini Foça genelinde hayata geçirmek. Bu noktada Büyükşehir Belediyesi’ne ve 9 Eylül Üniversitesi’ne çok teşekkür ediyorum. Umarım ortak paydaşlarımızla beraber bu projemizi hayata geçiririz ve Foça’da engelleri kaldırırız” dedi.
“AİLELER MEMNUN”
Konu hakkındaki görüşlerini aktaran Foça Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Sermin Selçuk da şöyle konuştu: “Engellilerimize bu imkan sağlandığı için çok mutluyuz. Engellilerimizin hayatlarını kolaylaştırıp, onları plajla buluşturmak bizleri çok memnun etti. Aileler çok memnun. Bundan sonra çocuklarını ve yakınlarını denizden yararlandırma imkanı bulacaklar. Onlar artık çok daha rahat bir şekilde denize girebilecekler. Devamı gelecektir, mutluyuz. Foça Belediye Başkanı Sayın Gökhan Demirağ’a çok teşekkür ederiz.”
“FOÇA ENGELLİ TURİZMİNE AÇILACAK”
Foça Kent Konseyi Engelli Meclisi Üyesi İlker Yalçın ise “Geçen sene Foça Belediyesi Engelli Masası Sorumlusu Sinan Kılıç arkadaşımız ‘tutunabilecek bir demir olsa denize girebilirim’ demişti. Bu fikir ilk ondan çıkmıştı. Şimdi Foça Belediyesi sayesinde bir plajımız oldu. Bu proje, engellileri rahatlatacak, engelsizleri de rahatlatacak. Burada beraber yüzebilecekler. Denize girebilmelerini kolaylaştıracak bir şey yapmış olduk. Foça, engelli turizmine açılacak” dedi.
“NORMAL İSKELEDEN GİRME ŞANSLARI YOK”
Engelli velisi, İsmet Barkın da duygularını şu sözlerle ifade etti: “Çocuklarımıza, denize girme imkanı sağladığı için gayet güzel, çünkü normal iskeleden girme şansları yok yavrularımızın. Gayet güzel olmuş. Sıklıkla gelip denize girecebileceğiz. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz.”
PLATFORMUN ÖZELLİKLERİ
304 kalite komple paslanmaz krom ve ahşap malzemeden inşa edilen platformun yüze 5/9 meyile sahip korkulukları 65 santimetre yüksekliğe sahip. Koridor genişliği 80 santimetre olan platformun, denizin içinde kalan kısmının uzunluğu 11 metre, yüzeyde kalan kısmını uzunluğu 16 metre ve su yüzeyinden 80/90 santimetre aşağıya iniyor.
KIRMIZI BAYRAK
Kırmızı Bayrak; Kırmızı Bayrak Komisyonu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce 30 Ekim-3 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen "ENGELSİZMİR 2013" temalı uluslararası kongre sonucunda oluşturuldu. Komisyon, 8 Nisan 2013 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilen yönetmelik doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Kırmızı Bayrak, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, engellilerin yaşamını kolaylaştıran kentlere, mekanlara ve ulaşım araçlarına veriliyor. Uygulama, engelli vatandaşların erişimine uygun mekanların sayısının arttırılmasını hedefliyor.
YILDIZLAR NEYİ TEMSİL EDİYOR?
Kırmızı Bayrak; 1, 2 ve 3 yıldızlı olmak üzere üç kategoride veriliyor. 1 yıldız erişilebilirlik konusunda teknik şartnamede belirtilen kriterlerin en az yüzde 60’ını, 2 yıldız en az yüzde 75’ini sağlayan, 3 yıldız ise belirtilen kriterlerin en az yüzde 90’ını sağlayan kamuya açık faaliyet gösteren açık veya kapalı mekanlara ile ulaşım araçlarına verilen Kırmızı Bayrak’ı temsil ediyor.
KIRMIZI BAYRAK NASIL ALINIYOR?
Kırmızı Bayrak Komisyonu üyeleri arasından belirlenen denetleme komitesi, Kırmızı Bayrak almak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yazılı başvuran kurum ve kuruluşlarda yerinde denetleme yapıyor ve denetleme raporunu komisyona sunuyor. Komisyon; tespit formunda aranan erişilebilirlik özeliklerinin niteliğine ve sayısına göre talebi yapan kuruma Kırmızı Bayrak verilip verilmeyeceğine karar veriyor. Olumlu verilen karar sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin onayından sonra kesinleşiyor ve ilgili kuruma Kırmızı Bayrak veriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Foça Denizinde Artık Engel Yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN