Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selçuklular UNESCO Sevincini Konserle Kutladı

Giriş Tarihi: 14.7.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Selçuklular UNESCO Sevincini Konserle Kutladı
’in Selçuk ilçesinde, Efes antik kenti, Meryem Ana Evi, Ayasuluk Kalesi ve Çukuriçi Höyük’ün UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine 21 yıl sonra kaydedilmesinin ardından bu sevinç düzenlenen bir konserle kutlandı.
Türkiye’den, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilmesinin ardından her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan Selçuk ilçesindeki Efes antik kenti, Meryem Ana Evi, Ayasuluk Kalesi ve Çukuriçi Höyük’te listeye 21 yıl sonra dahil edildi.
Türkiye ve İzmir’i sevince boğan bu gelişmelerin ardından Selçuk ilçesinde bir kutlama konseri düzenlendi. Selçuk Belediyesi’nin İstasyon meydanında düzenlediği Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğunun sahne aldığı konser, izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı. Konseri, çok sayıda vatandaş ve kente gelen onlarca turist izledi. Konserde, UNESCO sürecini anlatan film gösterimi yapıldı. Zeybek gösterisi geceye ayrı bir renk kattı.
Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı, kutlama gecesinde yaptığı konuşmada, Efes’in 21 ülkenin oyunu aldığına dikkat çekerek "Bir defa bütün dünyanın gözü Efes’te olacak. Bu bağlamda Selçuk halkının gücü artmıştır, sivil toplum örgütlerinin gücü artmıştır, Selçuk’taki yerel yönetimin gücü artmıştır, kazı yönetiminin gücü artmıştır ve müze müdürlüğünün gücü artmıştır. Çünkü daha dikkatli bir şekilde dinlenecektir; daha da önem verilecektir. İstekleri daha fazla yerine getirilecektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selçuklular UNESCO Sevincini Konserle Kutladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN