Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirtaş’tan "Cv’leri Çöpe Atıyorum" Sözüne Tepki

Giriş Tarihi: 16.7.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Soccar Türkiye CEO’su Kenan Yavuz’un üniversite mezunlarının CV’lerini çöpe attığı yönündeki sözlerinin son derece yanlış olduğunu savunarak, “Bunlar ayıp sözler. Hocaların 4 yıl boyunca verdikleri emeğe, öğrencilerin büyük çabasına haksızlık bu” dedi.
Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Soccar Türkiye CEO’su Kenan Yavuz’un, “Bana üniversite mezunu CV’si yollamayın, bakmadan çöpe atıyorum” sözlerinin son derece yanlış olduğunu savundu. Demirtaş, “Bunlar ayıp sözler. Hocaların 4 yıl boyunca verdikleri emeğe, öğrencilerin büyük çabasına haksızlık bu. Bugün artık üniversitelerin büyük kısmı iş dünyasının talepleri doğrultusunda gençler yetiştiriyor. Kaldı ki hangimiz yüzde 100 hazır olarak üniversiteden mezun olduk” dedi.
“YÜZDE 100 HAZIR OLARAK MI MEZUN OLDUK”
Demirtaş, dünyanın çok hızlı geliştiğini belirterek bu gelişmeleri de en iyi gençlerin takip edebildiğini söyledi. Demirtaş, “Bu nedenle ben tüm üyelerime dünyadaki gelişmeleri takip edebilmek, işinizi ve vizyonunuzu geliştirmek istiyorsanız en azından bir tane yeni mezun genci yanınızda istihdam edin diyorum. Çünkü dünya ve yeni gelişmeler, o gençlerin parmaklarının ucunda, bilgisayar başında sadece bir tık mesafesi uzaklıkta” dedi. Üniversiteli gençlere köstek değil destek olunması gerektiğinin vurgulayan Demirtaş, şöyle konuştu: “Üniversiteler, genel bir eğitim ve kültür ile mesleğe girişle ilgili bilgilerin verildiği yerlerdir. Yeni mezun bir öğrencinin aynı işyerinde yıllarca çalışan kişi ile aynı birikime sahip olmasını beklemek haksız değil mi? Onları acımasızca eleştirmek, CV’lerini çöpe atmak yerine staj olanakları sağlayarak işe alıştırma çalışsak, daha iyi olmaz mı? Hangimiz işe yüzde 100 hazır olarak üniversiteden mezun olduk ki.”
İKİNCİ YANLIŞ KÖRFEZ GEÇİŞİNDE
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, bir diğer yanlışın da İzmir Körfez Tüp Geçit Projesi’ne yönelik eleştirilerde yapıldığını ifade etti. Projeyi eleştirenlerin, “Buraya harcanacak kaynak ile kent içinde kaç kilometre metro, kaç kilometre otoyol yapılır” hesabı yaptığını hatırlatan Demirtaş, şöyle konuştu:
“Bu hesapların, yaklaşımların haklı bir geçerliliği yok. Bu yol bir nostalji yolu değildir. Bu yol kilitlenen İzmir trafiğine çözüm yoludur. İzmir’in etrafındaki çevre yollarına, otoyol bağlantılarına bakıldığına tıkanıklığı görmemenin imkanı yok. Buna önlem almadığımız zaman eleştirdiğimiz İstanbul’dan bile beter bir trafiğe sahip olacağız.”
İzmir’in kalbinde yer alan Alsancak’ta pik saatlerde yaşanan büyük trafik kilitlenmesini aşmanın tek yolunun Alsancak Garı önündeki trafiği yer altına almak olduğunu belirten Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu işin maliyeti de yaklaşık 50 milyon dolar. Şimdi Körfez Geçişi’ni eleştirenlerin mantığı ile bu 50 milyon dolar ile şu kadar kilometre yol, metro hattı yapılır diyerek bu düzenlemeyi de yapmayacak mıyız? Bu düşünce ile hiçbir şey yapamayız. Sadece eleştiri yapıyoruz mantığı ile eleştiri yapanlar, kente katkı yaptıklarını sanmasınlar. Körfez Geçişi ve yapılacak yol, İzmir’e en az 50 yıl hizmet edecektir. Bu yol güney İzmir’i Çanakkale Köprüsü ve Avrupa Otoyolu ile gelecek yıllarda yapılacak olan Kaklıç Havalimanı’na da bağlayacaktır.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş’tan "Cv’leri Çöpe Atıyorum" Sözüne Tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN