Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beş Ülke IŞİD Terörüne ’den Mercek Tutacak

Giriş Tarihi: 21.7.2015 12:18 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 08:54
Harvard’ın aralarında bulunduğu beş ülkedeki yedi üniversiteden bilim insanları, IŞİD terörüne ’den ışık tutarak dünya kamuoyuna seslerini duyuracak.
Türkiye ve Ortadoğu’da bir ilk olan bu merkezde Gediz Üniversitesinde Toplumsal Değişim ve Dönüşüm Araştırma Merkezi kuruldu. İçlerinde Harvard’ın da bulunduğu 7 üniversiteden bilim insanları Türkiye’de ve Ortadoğu’da bir ilk olan bu merkezde buluştu.
Ortadoğu’da örneği bulunmayan merkez siyaset bilimi, ekonomi, hukuk ve sosyoloji alanında dünya çapında bilim insanlarını bir araya getirdi. Danışma kurulunda 5 ülkedeki 7 üniversiteden (Harvard-ABD, Marburg ve Göttingen-Almanya, Maynooth-İrlanda, Oviedo-İspanya, Ege ve Gediz-Türkiye) 14 akademisyen yer aldı. Merkez Müdürü Gediz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Can Zeyrek, dünyadaki toplumsal dönüşüm ve değişim süreçlerini İzmir’den izleyeceklerini açıkladı.
SONUÇLAR DÜNYA KAMUOYUYLA PAYLAŞILACAK
Yrd. Doç. Dr. Zeyrek, başta ülkemiz, Ortadoğu ve Balkanlar olmak üzere dönüşümün büyük bir hızla yaşandığı coğrafyalarda çeşitli araştırmalar yapacaklarını dile getirerek şunları söyledi: “Günümüzde dünya baş döndüren bir süratle değişiyor, olumlu ve olumsuz anlamda çeşitli dönüşüm gerçekleşiyor. En son IŞİD’le soğuk ve acımasız yüzünü bir kez daha karşımıza çıkaran küresel terör, iç savaşlar, göçler, global eşitsizlik gibi insanoğlunun çözüm bulmak zorunda olduğu pek çok konu var. Gediz Üniversitesi Toplumsal Değişim ve Dönüşüm Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak toplumsal, ekonomik ve siyasal tüm değişimleri bilimsel kriterleri gözeterek analiz edip, çeşitli öneriler geliştireceğiz."
Harvard Üniversitesinden Prof. Dr. Glenn Paul Jenkins, ülkemizden Prof. Dr. İştar Gözaydın gibi çok değerli pek çok bilim insanının katkısıyla insanlık için önemli çalışmalara imza atacaklarına inandıklarını belirten Zeyrek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Merkezimiz kurulur kurulmaz bu yönde çalışmalara başladık, önümüzdeki günlerden itibaren İzmir’de geniş katılımlı bilimsel organizasyonlar yapacağız. Tüm amacımız, değişim ve dönüşümün sebepleri ile sonuçlarını dünya kamuoyuyla paylaşarak, insanlığın esenliğine katkı sağlayabilmek.”
“EKONOMİNİN ÖNEMİ BÜYÜK”
Merkezin Müdür Yardımcısı Gediz Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arzu Alvan Bozdereli de toplumların siyasi, ekonomik, sosyal, hukuki değişim ve dönüşümlerinin çok boyutlu bir süreç olduğuna işaret etti. Yrd. Doç. Dr. Bozdereli, özellikle ekonomik gelişmelerin dönüşümün ana belirleyicisi olabildiğine değinerek “Son dönemde Yunanistan’daki ekonomik kriz bunun en somut örneklerinden. Komşu ülkemizin geleceğinin şekillenmesinde bugünün ekonomik koşulları etkili olacak. Ülkemizin 1980 sonrası neoliberal ekonomiye geçişi de hâlâ etkisini sürdürüyor. Danışma kurulumuzda Prof. Dr. Glenn Paul Jenkins gibi ekonomistlerin yer alması, ekonominin hayata etkilerini tespit edebilmemizde elimizi güçlendirecek” diye konuştu.
BİLİM İNSANLARI TÜRKİYE’DE
Gediz Üniversitesi Toplumsal Değişim ve Dönüşüm Uygulama ve Araştırma Merkezi Danışma Kurulunda şu isimler yer alıyor:
"Prof. Dr. Glenn Paul Jenkins, Harvard Üniversitesi, ABD Prof. Dr. Ursula Birsl, Marburg Üniversitesi, Almanya Prof. Dr. Thorsten Bonacker, Marburg Üniversitesi, Almanya Prof. Dr. Yalçın Çetin, Marburg Üniversitesi, Almanya Prof. Dr. Samuel Salzborn, Göttingen Üniversitesi, Almanya Prof. Dr. Fernando Sanchez Bravo-Villasante, Oviedo Üniversitesi, İspanya Prof. Dr. Varol Keskin, Ege Üniversitesi, Prof. Dr. Ertuğrul Deliktaş, Ege Üniversitesi, Doç. Dr. Özgür Bayram, Maynooth Üniversitesi, İrlanda Prof. Dr. İştar Gözaydın, Gediz Üniversitesi, Prof. Dr. Hasan Petek, Gediz Üniversitesi, Doç. Dr. Çiğdem Üstün, Gediz Üniversitesi, Yrd. Doç. Dr. Can Zeyrek, Gediz Üniversitesi, Yrd. Doç. Dr. Arzu Alvan Bozdereli, Gediz Üniversitesi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beş Ülke IŞİD Terörüne İzmir’den Mercek Tutacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN