Gazeteciler Cemiyeti 69. Yılını Kutladı

Giriş Tarihi: 28.7.2015 23:58 Güncelleme Tarihi: 29.7.2015 06:33
Gazeteciler Cemiyeti, kuruluşunun 69. yılını geniş katılımlı bir kokteyle kutladı.
Tarihi Havagazında gerçekleştirilen kuruluş yıldönümü kokteyline İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Buca Belediye Başkanı Leven Piriştina, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Halil Hüner, Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, gazete sahipleri, temsilcileri, İGC üyesi gazeteciler ve çok sayıda davetli katıldı.
Gecede konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyet Başkanı Misket Dikmen, cemiyetin 28 Temmuz 1946 yılında kurulduğunu hatırlatarak, “Cemiyetimiz tam 69 yıldır ileri demokrasilerin en başat kuralı, en olmazsa olmazı ifade edilen ve basın özgürlüğüyle halkın sansürsüz, gerçeklere dayanan haber alma hakkının savunucusudur. Son yıllarda hepimizi nefessiz bırakan hukuksuzluklara, baskılara karşı duruşuyla örnek olmuş, karanlığın sesini dünyanın dört bir yanına duyurmuştur. İzmir Gazeteciler Cemiyeti gazeteciliğin mesleki, ekonomik, sosyal dayanışma örgütüdür de aynı zamanda. Cemiyetimizin kuruluşundan kurucularından bu yana İzmir gazetecilerinin arasında Türk basınında söz sahibi olan, basına yön veren çok önemli isimler vardır. O isimler ki her biri bir okul gibidir. Cemiyetimiz kuruluşunda başkanlığa seçilen Şevket Bilgin, cemiyetin sadece gazete sahiplerinin söz sahibi olmadığını, çalışanların da aynı haklara söylemiştir. 34 gazeteciyle yapılan ilk genel kurulundan bu yana bugün 862 üyeye ulaşan cemiyetimiz Türk basının saygın kurumlarından biri olarak 70. yaşına hazırlanıyor. Böylesi bir kurumun 70 yaşına gelmiş olması İzmir için çok büyük önem taşıyor. İGC mesleki açıdan güçleniş ve çeşitli girişimlerde bulunmuş ve bunlardan biri Dokuz Eylül Gazetesi’dir. Gazetecilerin gazetesi diye adlandırdığımız Dokuz Eylül Gazetesi gelecekten hepimiz sorumluluğuyla yayın hayatına başladı ve yayınladığı birçok haberler Türkiye’nin gündemine damga vurdu” dedi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve İGC eski Başkanı Atilla Sertel de birçok baskıya karşı cemiyetin gösterdiği dik duruşa dikkat çekerek, “Keşke bütün ülkemiz İzmir gibi olsa, keşke İzmir Türkiye gibi olsa, Türkiye İzmir gibi olsa. İzmir’in çağdaş, demokratik, laik, birbiriyle iyi geçinen, barış içerisinde yaşayan ve birbirine saygı duyan, sayı içerisinde birbiriyle dostluklar kuran bir özelliği var” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir Gazeteciler Cemiyeti 69. Yılını Kutladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN