Hedef ‘Herkes İçin Erişilebilir Bir Buca’

Giriş Tarihi: 25.9.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 25.9.2015 14:48
Hedef ‘Herkes İçin Erişilebilir Bir Buca’
Engelsiz bir Buca yaratma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Buca Belediyesi, hizmet binasını görme, işitme ve bedensel engellilerin erişilebilirlik gereksinimlerini karşılayacak biçimde yenileme çalışmalarına başladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından engellilerin yaşamını kolaylaştıran mekanlar ve ulaşım araçlarına verilen "kırmızı bayrak" almak adına yürütülen çalışmalar kapsamında Belediye hizmet binası, görme, işitsel ve bedensel engellilerin rahatça kullanabileceği şekilde baştan yaratılıyor.
Buca Belediyesi, ‘Herkes için Erişilebilir bir Buca’ ilkesiyle belediye hizmet binasını engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getirmek için çalışmalarını son hızla sürdürüyor. Buca Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk ve tek olarak İzmir’de hayata geçirilen ve engellilerin erişimine uygun mekanlar yaratmayı hedefleyen ‘Kırmızı Bayrak’ almak adına yürütülen çalışmalar ile hizmet binası, görme engelliler için uyarıcı yüzeyler ve sesli-kabartmalı yönlendirmelerle; işitme engelliler için ise uyarıcı yönlendirmeler ile donatılıyor.
Tüm engelli vatandaşların, belediye hizmet binasında kendi işini kimseden yardım almadan yapabilmesi düşünülerek yürütülen çalışmalar sonucunda binada engelli tuvaletleri, engelli rampaları ve uyarıcı kapıların yanı sıra bina içerisinde yatay olduğu kadar dikey ulaşımın da sağlandığı asansörler yer alacak. Hizmet binasında ayrıca engellinin binaya en kısa yoldan ulaşabileceği engelli otopark noktaları ve acil durum butonları olacak.
AMAÇ 3 YILDIZLI BAYRAK
Erişilebilirlik konusunda teknik şartnamede belirtilen kriterlerin en az yüzde 60’ını sağlayan 1 yıldız, yüzde 75’ini sağlayana 2 yıldız ve yüzde 90’ını sağlayan kurumlara ise 3 yıldızın verildiği uygulamada, Buca Belediyesi 3 yıldızlı kırmızı bayrak almayı hedefliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef ‘Herkes İçin Erişilebilir Bir Buca’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN