Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Daha çekici görünmenin sırrı

Giriş Tarihi: 14.1.2014 10:39

Sağlıklı bir vücuda sahip olmada sebze ve meyve tüketmenin ne kadar önemli olduğu herkesin malumu. Ancak İngiltere'de yapılan araştırmaya göre, düzenli sebze-meyve tüketmek aynı zamanda insanların çekiciliğini de artırıyor.

İngiltere'deki York ve Cambridge üniversitelerinden bilim insanlarının araştırması, sebze meyve tüketenlerin teninin daha fazla ışıldadığı ve böylece daha çekici göründüğünü ortaya koydu.

Bilim insanları 20 kadın ve erkeğin fotoğrafını çekti ve bunların 4 versiyonunu oluşturdu. İlk fotoğraftakiler bol sebze-meyve tüketen ve yüzü parlayan, ikinci fotoğraftakiler bu tür yiyeceklerle daha az beslenen ve soluk yüzlülere aitti. 3. ve 4. versiyonlarda ise cilt tonu değiştirildi ve yüzler tanınmayacak hale getirildi.

Gönüllülerden yüz güzelliğini değerlendirmeleri istendi. Tanınmayacak hale getirilen görüntülere rağmen katılımcılar bol sebze-meyve tüketenleri daha çekici buldu.

Araştırmaya imza atanlardan Carmen Lefevre, cilt tonunun sağlık göstergesi olabileceğini, bu mantıkla bronzlaşmış kişilerin sağlığının daha iyi olduğu algısının oluştuğunu belirtti. Ancak Lefevre, fazla güneşte kalmak yerine bol sebze-meyve tüketmenin daha sağlıklı olduğu uyarısında da bulundu.

Meyve ve sebzelerde bulunan karotenoid maddesinin cilde parlaklık verdiğini belirten Lefevre, 4 hafta boyunca günde 2-3 porsiyon meyvenin daha çekici bir görüntü sağlayabileceğine dikkat çekti.

Araştırmanın sonuçları, "Biology Letters" dergisinde yayımlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Daha çekici görünmenin sırrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN