Tırnak bakımında bunlara dikkat!

Giriş Tarihi: 21.10.2014 15:49
Tırnak bakımında bunlara dikkat!
Tıpkı ellerimiz gibi dış dünya ile en çok tırnaklarımız temas eder. Özellikle kadınlar için tırnakların şekli ve görünümü en az eller kadar önemlidir. Tırnaklarımızın yapısı için kabaca el derisinin daha sertleşmiş ve kalınlaşmış şeklidir diyebiliriz. Deri, tırnak ve saçlarımızın temel maddesi keratindir. Ayrıca kalsiyum, demir ve çinko gibi elementler de tırnağın yapı taşlarıdır. Sağlıklı tırnaklar için proteinden zengin bir diyet önemlidir.

Birkaç pratik bilgi;

-El tırnakları ayak tırnaklarından daha çabuk uzar.
-El tırnaklarımız yazın daha hızlı uzar.
-Dominant el tırnağı diğerinden daha çabuk uzar.
-Erkek tırnağı kadınlarınkinden daha hızlı uzar.
-Kavisli (konveks) tırnaklar düz tırnaklara göre daha sert ve dayanıklıdırlar.
-Tırnaklarımızın şekli- yapısı ve uzama hızı hastalıklardan çok çabuk etkilenir. Bazen tırnakta meydana gelen renk, şekil ve yapı değişimleri bir deri ya da iç hastalığının belirtisi olabilir.

Özellikle kadınların sıklıkla şikayetçi olduğu kırılgan, uçları kat-kat ayrılan tırnaklar sık su ve sabuna-deterjana maruz kalmanın bir sonucu. Tırnaklarda sıkça meydana gelen bir diğer hastalıkta tırnak mantarıdır ve tıbbi tedavi olmadan iyileşmesi mümkün değil. Tırnağın bir kenarı-ucu ya da kökünden başlayıp ilerleyen kalınlaşma, boşalma veya sarı-yeşil-kahverengi renk değişimi tırnak mantarının ilk belirtileri olabilir. Siyah-mor-koyu mavi renk değişimi travmaya bağlı kanamadan kaynaklanacağı gibi başka bazı (benler vs.) tırnak/deri hastalıklarını da işaret ediyor olabilir. Dermatoloğa danışılmasında büyük fayda var.

Tırnak batması da tırnakların şeklinin ve el-ayak sağlığının bozulmasında önemli ve sık görülen bir hastalık. Ellerde neredeyse yüzde yüzü yanlış kesim ya da tırnak yemeye bağlıyken ayak tırnağında oluştuğunda parmakların şekil bozukluğunun da buna sebeb olabileceğini unutmamak gerekir.

Tırnak bakımıyla ilgili nelere dikkat edilmeli?

1-Tıpkı eller gibi tırnaklarımızın da sık ve fazla miktarda deterjan-su-sabunla temasını engellemeliyiz. Bunun en pratik yolu ev işi yaparken eldiven giymeyi alışkanlık haline getirmektir.

2-Tırnaklar uygun bir makasla tercihen nemli ve yumuşakken ve mümkün olduğunca parmağın ucuna yakın ve düz olarak kesilmelidir.

3-Tırnak eti ile fazla oynamamak gerekir.

4-Düzenli ve sık nemlendiriceler sürmek özellikle gece yatarken yogun-yağlı bir pomadla masaj yapmak (örneğin basit vazelin) oldukça faydalıdır.

5-Manikür ve pedikür işlemlerini bu işte eğitimli ve sertifikalı kişilere yaptırmak, mümkünse kişinin kendi setini edinip işlemlerin onunla yapılmasını sağlamak bulaşıcı hastalıkları önleme açısından iyi bir önlem olabilir.

6-Gerek kişiler gerekse manikür-pedikür işlemi yapan profosyoneller genellikle batan bir tırnağı kurtarmak için tırnağın yan tarafını daha derine doğru kesmeyi yeterli görürüler. Bu tırnağın daha derinde (geride) batmasına sebeb olur ve 1-2 hafta içinde (tırnak uzadıkça) sebeb olacağı ağrı ve şekil bozukluğu daha da fazla olacaktır.

7-Ojeler genelde tırnak üzerinde pek olumsuz etki yaratmazlar, çok nadiren içerdikleri boyalar ve kimyasallar alerji yapabilir. Bir çok kişinin düşündüğü gibi ojelerin "tırnağın hava almasını" engellemesi söz konusu değildir.

8-Oje çıkarıcı ürünler ise aksine içerdikleri solvent, alkol ve diğer kimyasallar nedeniyle tırnağı kurutup yıpratabilir o yüzden haftada 1-2 kezden fazla oje çıkarıcı kullanmamak gerekir. Bu maddeler kullanıldıktan sonra eller çok iyi silinip bol suyla yıkanmalı ve nemlendirici sürülmelidir.

9-Yapısal olarak ince ve yumuşak tırnaklara sahip kişiler tırnak sertleştirici cilalar kullanabilir, bunlar içlerinde sertleştirici kimyasallar içeren saydam ojelerdir. Tırnağın sadece ön kısımlarına uygulanmalı ve tırnak etlerine temas ettirilmemelidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tırnak bakımında bunlara dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN