Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğumdan sonra estetik için en az 6 ay bekleyin

Giriş Tarihi: 3.12.2014 14:05
Doğumdan sonra estetik için en az 6 ay bekleyin

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşegül Sivri, kadınların doğum sonrası en çok talep ettiği estetik ameliyatların başında karın germe ve meme estetiği ameliyatlarının geldiğini belirtti.

Hemen hemen tüm kadınların doğum sonrası sarkan karnından ve göğüslerinden şikayetçi olduğunu söyleyen Op. Dr. Ayşegül Sivri, "Gebelik, doğum ve emzirme kadınların vücudunu etkileyen en önemli sebeplerden biridir. Doğum sonrası en fazla değişiklik karın, göğüs ve genital bölgede olur. Karın sarkması ve karın bölgesi derisinde meydana gelen çatlaklar özellikle gebelikte aşırı kilo alma durumlarında ortaya çıkıyor. Doğumdan sonra aşırı genişleyen karın cildinde sarkıklık, çatlak ve istenmeyen bir görüntü oluşabiliyor. Fazla kilolar verilse de deformasyonu ortadan kaldırmak ve vücudu yeniden forma sokmak için kadınlar estetik müdahaleye ihtiyaç duyuyor" dedi.

Eğer hamilelik sırasında alınan kilolar belli bir seviyenin üzerinde ise tipik bir deformasyon görüntüsü ortaya çıktığını, karın çatlakları, ciltte sarkıklık, göbek deliği etrafında şekil bozukluğu ve cilt altında kontrol dışı bir yağlanma, karın kaslarında gevşeklik meydana geldiğini anlatan Sivri, daha sonra şunları söyledi:

"Kadınlar özellikle hamilelik sonrası yeniden düz ve estetik bir karına sahip olmak istiyor. Ancak karın duvarının direncini ve estetik duruşunu sağlayan kaslar, hamileliğin son aylarında karnın aşırı büyümesi ile oluşan gerilime dayanamayarak birbirinden uzaklaşıyor. Tekrarlayan gebelikler sonrası ise karın ön duvarı tüm direncini yitirmiş oluyor. Doğum sonrası kadınlar ideal kilolarına kavuşmuş olsa bile karın cildinde çatlaklar, sarkmalar ve deformasyonlar kalıcı olabiliyor. Bu durumda kadınlar tekrar düz ve estetik, doğal bir karına sahip olabilmek için biz estetik cerrahların kapısı çalıyor."

Op.Dr. Ayşegül Sivri, karın germe ve çoğu kez beraberinde yapılan yağ alma (liposuction) yöntemleri ile hastaların tekrar doğal ve estetik görünümlü bir karına sahip olabileceğini ifade ederek, "Ameliyatın özeti göbek deliğinin 3 santim kadar üzerinden başlayan bir hattan aşağı doğru bir bölgede kalan ve deforme olmuş bütün cildi çıkarmak, karın kaslarındaki gevşekliği onarmak, fazla yağları ve göbek deliği etrafındaki deformasyonları düzeltmek şeklindedir. Karın germe operasyonu ile sarkmış olan fazla cilt ve cilt altı doku çıkarılarak gergin doğal bir karın elde edilebilmektedir. Karın ön duvarında deforme olan kaslar pilikasyon yöntemi ile birbirine yaklaştırılarak, iç karın olarak bilinen bölgedeki doğuma bağlı deformasyonlar giderilebilmektedir" diye konuştu.

Op.Dr.Ayşegül Sivri, hamilelik sırasında oluşan kötü görüntülerin giderilmesi için doğumdan sonra en az 6 ay geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

Dr. Sivri, "Ameliyat genel anestezi altında, hastane koşullarında plastik cerrah tarafından uygulanmalıdır. Karın germe ameliyatı, sezaryen izine uyan bölgede, kasık bölgesine doğru uzanan yatay bir kesiden yapılır ve 2 ile 4 saat sürer. Kesinin uzunluğu, gevşekliğin miktarı ve çıkartılması planlanan cilt fazlasının miktarına göre değişir. Kesi hatları, estetik ve görünmeyen dikişlerle kapatılarak ameliyat sonlandırılır. Ameliyat sonrasında dikiş alınmaz kendiliğinden eriyerek vücuttan atılır. Ameliyat sonrasında hastalarımız istediği zaman duş alabilir. Estetik karın germe ameliyatı iyi ve kalıcı sonuç veren bir ameliyattır. Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Hafif ağrı, şişlik, karın derisinde uyuşukluk olabilir. Ancak bunlar kısa sürede kendiliğinden geçer. Sanılanın aksine yeni tekniklerle eskiden olduğu gibi ağrı olmamakta ve hastanın işe dönmesi 1 haftayı bulabilmektedir. Karın germe sonrasında kişilerin yüzde 90'dan fazla çoğunluğu ameliyatlarından memnun ve tatmin olmaktadırlar. Karın germe sonrasında görülen en önemli değişiklikler kişilerin duygusal durumlarında, sosyal işlevlerinde ve kendilerine güvenlerinde görülen olumlu değişikliklerdir" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğumdan sonra estetik için en az 6 ay bekleyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN