Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Jinekolojide tek delikten laparoskopi dönemi

Giriş Tarihi: 17.12.2014 14:08
Jinekolojide tek delikten laparoskopi dönemi
Acıbadem Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, Yunanistan'da dünyanın önde gelen uzmanlarının katıldığı kongreye davet edilen tek Türk konuşmacı oldu. Prof. Dr. Şendağ konuşmasında, jinekolojik ameliyatta en yeni teknikleri anlattı.

İşte Prof. Dr. Şendağ'dan, sabah.com.tr'ye özel önemli açıklamalar...

"Göbekten tek delikle rahmin alınması" operasyonlarıyla tıp dünyasında dikkat çeken Acıbadem Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, Yunanistan'da dünyanın dört bir yanından gelen kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına, laparoskopik cerrahiyi anlattı.

Gerek ameliyat esnasında gerekse sonrasında hastaya sağladığı önemli avantajlarıyla laparoskopik cerrahi; kansız, kozmetik ve yüksek konfor özelliğiyle öne çıkıyor. Ameliyat süresi gibi iyileşme sürecini de kısaltıyor, hasta daha az kan kaybına uğruyor, daha az ağrı hissediyor, ölüm oranı azalıyor ve geniş bir kesi olmaması dolayısıyla estetik açıdan da yüzleri ayrıca güldürüyor. Çalışan bir kadın ise işine birkaç gün içinde başlayabiliyor. Yapılan bir çok çalışmanın histerektomi (rahmin alınması), myomektomi (rahimdeki miyomların alınması) hatta onkolojik ameliyatlarda single port (tek delikten) laparoskopik cerrahinin güvenli ve fizibl olduğunu gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. Şendağ "Hazırlanan ilk raporlar endometriozis cerrahisinde single port laparoskopisinin fizibl olduğunu göstermektedir" dedi.

ENDOMETRİOZİS YANİ "ÇİKOLATA KİSTİ"

Prof. Dr. Şendağ, günümüzde 3 ya da 4 minik kesi ile gerçekleştirilen laparoskopik 'kapalı' ameliyatın, son 30 yılda jinekolojik cerrahinin vazgeçilmez unsuru haline geldiğini ve jinekolojik ameliyatta 'altın standart' olduğunu vurguladı.

Bununla birlikte laparoskopik cerrahideki gelişmelerin, cerrahi prosedürlerinin olumsuz etkilerini daha da azaltmak için fırsat yarattığını, bu anlamda single port laparoksopik cerrahinin gelişmekte olan ve kapalı cerrahinin faydalarını artıran bir seçenek olduğunu belirten Prof. Dr. Şendağ "Single port laparoskopik cerrahi tek insizyon aracılığıyla yardımcı bir trokara ihtiyaç duymadan birçok alet ve optik kullanabilme anlayışına dayanmaktadır. Dolayısıyla bu durum daha iyi kozmetik sonuç, daha az ağrı ve iç organ yaralanması gibi komplikasyonlarda azalmak sağlamaktadır" dedi.

Buna karşın yöntemin; kullanılan aletlerin çok olması, birbirleriyle temas etmesi, derinlik algısında azalma, ergonomik zorluklar ve üst seviyede laparoskopik beceri gerektirmesi gibi zorlukları da barındırdığına da dikkat çeken Prof. Dr. Şendağ, "Taşıdığı bu zorluklara rağmen single port laparoskopik cerrahinin endometriozis cerrahisinde kullanımı gündemdeki konudur. Bunun yanında hazırlanan ilk raporlar endometriozis cerrahisinde single port laparoskopinin fizibl olduğunu göstermektedir. Daha gelişmiş çok kanallı tek port kullanımı tek delik cerrahisinin sınırlarını genişletiyor" derken, esnek ve açılı olan daha gelişmiş optiklerin single port laparoskopik cerrahi kullanımını kolaylaştıracağını söylüyor. Prof. Dr. Şendağ "İleride tecrübeli cerrahların ileri seviyedeki laparoskopi bilgilerin sözkonusu ekipmanlarla bir araya gelmesiyle single port laparoskopinin güçlükleri ve zorlukları daha uygulanabilir hale gelecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jinekolojide tek delikten laparoskopi dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN