Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göbeğinizi eritememenizin 10 nedeni

Giriş Tarihi: 26.12.2014 16:46
Göbeğinizi eritememenizin 10 nedeni

Ne yaparsanız yapın, göbeğinizdeki yağlardan bir türlü kurtulamıyor musunuz? Belki de bir şeyleri yanlış uyguluyorsunuzdur...

Yaptığınız diyetler ve uyguladığınız egzersiz programlarına rağmen göbeğinizi bir türlü eritemiyor musunuz? Sürekli aynı egzersizi uygulamak, stres ve düzensiz uyku gibi nedenler göbek eritirken yaptığınız hatalardan birkaçı olabilir.

İşte göbeğinizi eritememenizin 10 nedeni...

İLERLEYEN YAŞINIZ

Yaşınız ilerledikçe vücudunuzun yağ yakım hızının azaldığını biliyor muydunuz? Kadınlar, menopoz dönemiyle mücadele ettikten sonra kilo almaya başlar. Menopoz sonrası alınan kiloların çoğu da göbek bölgesinde birikir. Menopoz döneminde vücuttaki östrojen ve projesteron (yumurtalıkta bulunan ve gebeliğe tesiri olan bir hormon) hormonları azalmaya başlar ve kadınların özellikle göbek bölgesinde yağ birikimine neden olur.

YANLIŞ SPORU YAPMANIZ

Bir çeşit kardiyo egzersizi olan spinning, kalp sağlığını korur ama tek başına kilo vermenize yardımcı olmaz. Göbek yağlarınızı eritmek için kardiyovasküler egzersizler ve ağırlık kaldırmayı birleştirerek bir kombinasyon yapmanız gerekli. Güç egzersizleri, kaslarınızı güçlendirerek daha çok yağ yakmanıza yardımcı olur. Kaslar, yağdan daha çok kalori yakar ve kalori yakmaya başladığınızda kas oranınız da artar. Haftada toplam 125 dakika yüksek yoğunlukta ya da 250 dakika zorluk derecesi orta olan egzersizler yapmalısınız.

ÇOK FAZLA İŞLENMİŞ GIDA TÜKETMENİZ

Beyaz ekmek, krakerler ve cipsler gibi rafine edilmiş tahıllı yiyecekler ile rafine şeker içeren içecekler, vücutta inflamasyona (iltihaplanma) neden olur. Göbek yağı, inflamasyonla yakından ilgilidir ve çok fazla işlenmiş gıda tüketildiğinde göbek bölgesinde yağ birikir. İşlenmiş gıdalar tüketmek yerine beslenme listenize daha çok sebze-meyve ekleyin. Doğal sebze-meyveler ve tam tahıllı gıdalar antioksidan içerirler ve vücutta inflamasyona neden olmazlar.

YAPTIĞINIZ SPORUN YETERLİ OLMAMASI

Göbek yağlarınız, yaptığınız egzersize rağmen bir türlü erimiyorsa, programınızın zorluk derecesini artırmalısınız. Yapılan bir araştırmada, yüksek yoğunluktaki egzersiz programlarının düşük ve orta derecede olanlara göre göbek yağını eritmekte daha etkin rol oynadığını ortaya koydu. Egzersiz programlarınızı yüksek yoğunlukta seçerseniz, daha fazla kalori yakmış olursunuz. Yüksek yoğunluktaki egzersiz programları, gücünüzü sonuna kadar kullanmanıza, daha çok kalori yakarak göbek yağlarınızdan kurtulmanıza neden olur.

STRESLİ OLMANIZ

Sizi strese sokan pek çok şey, vücudunuza istenmeyen kilo olarak geri döner. Stres hormonu olarak bilinen kortizol, yağ hücrelerinin artmasına ve göbek bölgesinde birikmesine neden olur. Kortizol aynı zamanda vücutta fazla salgılandığında iç organlarda da yağlanmaya sebep olur.

DÜZENSİZ UYKU

Düzensiz ve yetersiz uyku kilo almaya neden oluyor. Amerika'da 70 bin kadın üzerinde yapılan araştırmada günde yalnızca 5 saat uyuyan kadınların, 7 saat uyuyanlara göre 15 kilo daha fazla aldığı gözlemlendi. Uzmanlar, geceleri 7 ile 8 saat arasında uyumayı öneriyor.

YALNIZCA MEKİK HAREKETİ YAPMANIZ

Göbek yağlarınızı eritmek için gece gündüz mekik çekme hareketi yapıyorsanız, bundan hemen vazgeçin. Yalnızca mekik çekmek yerine tüm vücudunuzu ve karın kaslarınızı daha iyi çalıştıracak egzersiz programları uygulamalısınız. Tüm vücudunuzu çalıştıran egzersizler, kaslarınızın daha çok çalışmasına ve yüksek miktarda kalori yakmanıza yardımcı olur. Bacak kaslarını, kolları, göbek bölgesini ve kalçaları aynı anda çalıştıran Plank hareketi, göbek yağlarını eritmek için uygulanabilecek en etkili egzersizlerden biridir.

ELMA TİP VÜCUT ŞEKLİNİZ

Aldığınız kiloların çoğu göbek bölgeniz ve kalçalarınızda toplanıyorsa, vücut şekliniz elma tiptir. Genetik yatkınlık sebebiyle vücuttaki yağların çoğu bu gölgelerinizde toplanır. Uzmanlar, elma tip vücutlu kişilerin göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmalarının zor ama imkansız olmadığını vurguluyor.

BİR HASTALIĞINIZ VARSA

Polikistik Over Sendromuna (yumurtalıklarda irileşme ve bir çok küçük kist oluşumu ile karakterize olup kişide bir takım hormonal problemlere zemin hazırlayan durum) bağlı olarak vücudunuzda testosteron seviyeleri yüksekse, kilo vermeniz zor olabilir. Elma tip vücut şekline ya da aşırı kiloya sahipseniz, mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Kilonuzun sebebi pre-diyabet (gizli şeker) ya da diyabet de olabilir.

MOTİVE OLAMAMANIZ

Kilo vermek için yeteri kadar kararlı ve istekli misiniz? Göbek yağını eritmek için lif bakımından yüksek, düşük şeker ve karbonhidrat içeren bir diyet ile yüksek yoğunlukta bir egzersiz programı yeterli olacaktır. Ancak önemli olan kilo vermeye kararlı olmanız ve bunu gerçekten istemeniz.

Kaynak: Kadinvekadin.net

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göbeğinizi eritememenizin 10 nedeni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN