Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sadakatin sırrı işaret parmağında mı?

İngiliz bilim adamlarına göre, işaret parmağının uzunluğu sadakat derecesini gösterebilir.

Giriş Tarihi: 6.2.2015 17:32
Sadakatin sırrı işaret parmağında mı?
Oxford ve Northumria üniversitelerinden bilim adamlarının araştırması, kadın ve erkeklerin işaret parmağının yüzük parmağına göre uzunluğunun "sadakat ölçüsü" olabileceğini gösterdi.

Araştırmaya 1314 kadın ve erkek katıldı. Katılımcıların el şekli ve ilişkideki davranışları incelendi.

İşaret ve yüzük parmakları eşit boyda olanların daha sadık olduğu sonucuna varıldı. Yüzük parmağı daha uzun olanların ise daha az seçici olabileceği görüldü.

Testosteron hormonunun seviyesinin parmak uzunluklarını belirlediğini vurgulayan bilim adamları, işaret parmağının yüzük parmağından daha kısa olmasının bu kişinin anne karnında bu hormona daha fazla maruz kaldığı anlamına geldiğine dikkati çekti.

Ancak bilim adamları, bunun sadece bir araştırma olduğunu hatırlattı.

Kişilerin davranışlarını etkileyen çevre, deneyim gibi birçok etken bulunduğunu belirten bilim adamlarından Robin Dunbar, anne karnında maruz kalınan testosteronun ise ilişkiler gibi karmaşık bir konuda davranışlara etkisinin çok az olduğunu vurguladı.

Araştırmanın sonuçları "Biology Letters" dergisinde yayımlandı.

Daha önce söz konusu iki parmağın uzunluğu birçok araştırmaya konu olmuştu. Bir araştırma yüzük parmağı işaret parmağından ne kadar uzunsa bir erkeğin o kadar zengin olabileceğini göstermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sadakatin sırrı işaret parmağında mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN