Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigara güzelliğinizi elinizden almasın

Giriş Tarihi: 10.2.2015 17:58
Sigara güzelliğinizi elinizden almasın

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Tamer Şakrak, sigaranın cildi olumsuz etkilediğini ve ameliyatlardan beklenen mükemmel sonucun alınmasını engelleyerek çok ciddi yan etkiler yaratabildiğini belirtti.

Op.Dr.Tamer Şakrak, ''Gerek ülkemizde gerekse küresel anlamda sigara kullanımı ve bağımlılığı giderek artıyor. Her ne kadar ulusal ve uluslararası platformlarda sigara kullanımı ile mücadele için bir çok önlemler alınsa da, insanların sigaraya bağımlılığı tüm olumsuz etkilerine rağmen önlenemiyor'' dedi.

Op.Dr.Tamer Şakrak, sigara kullanımının cilt ve yaşlanma üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Sürekli sigara kullanımının, cildin esnekliğini ve kalitesini sağlayan elastin lifler üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söyleyen Op. Dr. Tamer Şakrak, ''Sigara etkisi altında kalmış olan cildin, esnekliğini kaybetmiş bir lastik gibi, etkisinde kaldığı gerimler sonrasında cildin eski haline dönmediğini ve sarkmalara yol açtığını'' diye belirtti.

Op.Dr.Tamer Şakrak, ''Ayrıca, cildin beslenmesini sağlayan kılcal damarlarda tıkanıklık ve azalma geliştiğini, bu durumun cildin yenilenme ve travma karşısında iyileşme kapasitesini son derece olumsuz etkilediğini ifade etti. Sürekli sigara kullanımı, cildi besleyen kılcal damarların bozulmasına neden oluyor ve bu nedenle cildin beslenmesi bozuluyor. Bu nedenle sigara içen kişilerde bir ameliyat planlanırsa, sigaranın en az 2 hafta önce bırakılması ve ameliyat sonrası 2 ay süreyle içilmemesi öneriliyor.Sigara kullanımı özellikle burun estetiği, meme küçültme, yüz ve karın germe ameliyatlarında sonucu olumsuz etkiliyor ve iyileşme süresini uzatıyor'' diye ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara güzelliğinizi elinizden almasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN