likte na dikkat!

Giriş Tarihi: 11.3.2015 13:55 Güncelleme Tarihi: 11.3.2015 14:06
Hamilelikte bahar yorgunluğuna dikkat!

Baharın yaklaştığı bu günlerde, hemen herkesin hissettiği na bağlı şikayetler artıyor. Yeterli besin alınmaması, vitamin ve minerallerin eksik kalması, tiroid bezinin fonksiyon bozuklukları, kalpte ritm bozuklukları, kronik hastalıklar gibi faktörler bahar döneminde artarken, ler bu durumdan çok daha fazla etkileniyor.

HAMİLE KALMA ŞANSINI ARTIRAN YİYECEKLER-TIKLAYIN

ları etkisi altında olan anne adayları, kendisini normalden daha fazla halsiz, isteksiz ve sinirli hissedebiliyor. Hamilelik döneminde bahar yorgunluğunundan kurtulmak için beslenmeye çok dikkat etmek gerekiyor.

HAMİLELERE BALIK UYARISI-TIKLAYIN

Gün içerisinde azar azar yemek yemek, vitamin ve mineral bakımından zengin yiyeceklerle beslenmek gerekiyor. Günde en az 2,5 litre su tüketimine dikkat edildiğinde, hamilelikte bahar yorgunluğu sorunu en aza indirgenmiş oluyor.

Hamilelik sürecinde stresin normalden yüksek olacağını söyleyen Jinekolog Op. Dr. Faruk Demir: "Gebelik döneminde daha sakin bir hayat tercih edilmelidir. Günlük hayattaki bütün sıkıntılar azaltılmalıdır. Gün içindeki iş planları daha az olacak şekilde düzenlenmelidir. Özellikle hamileliğin son dönemlerini yaşayan anne adayları bahar yorgunluğunu çok daha fazla hissetmektedir. Hamileler bir spor aktivitesi ile ilgilenerek sorunlarını daha hafif yaşayabilirler. Eğer imkanlar elveriyorsa kısa bir tatil de gebelikte bahar yorgunluğuna iyi gelecek çözümlerden biridir. Bahar ile birlikte gelen bu sürecin geçici olduğu bilinmeli ve bu geçiş döneminde mutlaka anne adayına destek olunmalı, daha anlayışlı davranılmaya çalışılmalıdır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte bahar yorgunluğuna dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN