Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 30.6.2015 17:04
Güneş yanıklarına karşı maydanoz maskesi

Yazın en sık karşılaşılan sorunlardan biri olan larına karşı uzmanlar, nin iyi geleceğini belirtiyor. Ayrıca maskenin içinde kullanılan limon yardımıyla da lekeleri geçirmenin mümkün olduğunu vurguluyorlar.

ları yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri. Yaz mevsiminde bazı deri sorunlarının daha kolay geliştiğini hatırlatan Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, nın cilde gerek kısa vadede gerekse uzun vadede çeşitli zararlar verdiğini belirterek, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

ŞEMSİYE ALTINDA DA YANILIYOR

"Güneş yanığından kaçınmak için mutlaka güneşle direkt temastan uzak durulması ve koruyucu kullanılması gerekir. Ancak çoğu kişi bu kurala uymaz ve bu da ciltte pembelik ya da kırmızılık şeklinde kendini gösteren yanıkların oluşmasına neden olur. Güneş yanıklarında bazen acil müdahaleyi gerektirebilir.

Birincil tedavi, güneş koruyucu kullanma ve güneşte kalım süresini 20 dakikadan uzun olmayacak şekilde kısıtlamaktır. Şemsiye altında gölgede güneşlendiğini sananlar yanılıyorlar. Güneşlenme, gölgede de olsa devam eder. Bu nedenle mümkün olduğunca kapalı kıyafet ile korunmak esastır."

BOL SU İÇMEK GEREKİYOR

"Güneş yanığı oluştuğunda deriden su kaybı artacağı için bol su içilmelidir. Deriyi rahatlatacak yağlı ler, sızma zeytinyağı gibi ürünler sürülmelidir. Islak pansuman rahatlatıcı ağrı azaltıcı olarak sık tekrarlanmalıdır. Yaygın yüzey tutulumunda mutlaka bir acil ünitesine başvurulmalıdır.

Bunların yanında güneş yanıklarına oldukça iyi gelen de yapılabilir. Bunun için yarım maydanozu blendırda parçalayın, 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 dilim limon ekleyin. Cildinize ovalayarak sürün. 45 dakika bekletin. 3 günde 1 bu maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz. Limonun içeriğindeki asitten dolayı bu maske lekelerinizi geçirmede yardımcı olacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş yanıklarına karşı maydanoz maskesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN