Türkiye'nin en iyi haber sitesi

bunlardan uzak durun!

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, döneminde faz yapan besinlerden uzak durulması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 7.12.2015 12:21
Emziren anneler bunlardan uzak durun!
Gaz yapan besinlerden uzak durmak önemli

Anne sütü alan çocuğun ilk 3-4 ayda normal bir gelişim gösterdiğini anlatan Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, "Dört aydan sonra büyüme hızı yavaşlamaya başlamaktadır. 6. aydan sonra da ek besin verilmeye başlanmaktadır. Ülkemizde annelerin çoğunlukla çocuklarını 1,5- 2 yaşına kadar emzirdikleri bilinmektedir. Annenin 2 yaşına kadar si de dünya örgütlerinin önerisidir" dedi.

Sütün kalitesini değiştiriyor


nde en büyük şikâyetin bebekte ve annede gaz sorunu olduğunu anlatan Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, "Emzirmenin ilk aylarında sık gözlenen ve hem anneyi hem bebeği sıkıntıya sokan gaz problemine. Annenin tükettiği besinlerin tüm içeriği bilinmesi gereken ilk parametredir ki tamamı ile süte geçmez. Annenin gaz yapan besinlerden uzak olması ve hassasiyet göstermesi genel anlamda önemlidir. İçerik sütün niteliğini kalitesini değiştirmektedir" dedi.

Özellikle doğumdan ilk 15-20 günlük süreçte çok katı olmasa da gaz yapabilen besinlerden uzak bir diyet uygulanmasını öneren Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, "Gaz yapan besinler başta çiğ bütün sebze ve meyvelerdir. Sebzelerin ve meyvelerin pişirilmesi gaz yapan içeriğin kayba uğramasını sağlar. Meyvelerin komposto yapılması sebzelerin yemek yapılması bir örnektir.

Yiyeceklerin gaz yapıcı özellikleri kaybolmayabilir

Brokoli, karnabahar, pırasa, enginar, Brüksel lahanası gibi besinler pişirilse haşlansa bile gaz yapıcı özellikleri tamamı ile kaybolmamaktadır.
Kurubaklagiller ilk 1 aylık süreçte tüketilmeyebilir. Özellikle sezeryan doğum yapan annelerde sindirim sisteminin düzene girip annenin aktivite yapması artana kadarki süreç için önemlidir. Nohut, fasulye, mercimek çorbası, pilaki, piyaz gibi yemekler sakıncalıdır.

Süt ve yoğurt gaz yapıcı karbonhidrat içeriğine sahiptir. Süt ve yoğurt yerine ilk haftalarda yayla, yoğurt çorbaları, süt eklenen çorbalar veya sütlü tatlılar hastalara verilebilir. Süt ve yoğurt pişince gaz yapıcı özelliği değişmektedir." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emziren anneler bunlardan uzak durun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN