Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dudak dolgusu ile gençleşin

Dolgun dudaklar genellikle sağlığın, güzelliğin ve gençliğin bir işareti olarak kabul edilir. Doğal olarak ya da yaş almaya bağlı olarak ince olan dudakları dolgunlaştırmak için birçok teknik mevcuttur. İsterseniz aylarca dudaklarınızı dolgun gösterebilir ya da isterseniz kalıcı olarak dudaklarınızı dolgunlaştırabilirsiniz. Üstelik aynı zamanda dudak çevrenizdeki kırışıklıklardan da kurtulabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 30.12.2015 16:10 Güncelleme Tarihi: 4.1.2016 10:53
Dudak dolgusu ile gençleşin
Kimler için uygundur?

İnce dudaklı ve genel sağlık durumu yerinde olan herkes için uygundur. Dudak dolgunlaştırma işlemi yaptırmadan önce eğer alerjiniz, şeker hastalığınız, kan pıhtılaşma sorununuz ya da düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa cerrahınızı mutlaka bilgilendirmelisiniz. Eğer dudak dolgunlaştırma operasyonu yaptırmaya karar verdiyseniz, birkaç gün öncesinden sigara, alkol ve kan sulandırıcı ilaç kullanımını kesmeniz işlemin daha başarılı sonuçlanmasını sağlar.

Dudak dolgunlaştırma seçenekleri nelerdir?

Günümüzde plastik cerrahların çoğu kalıcı dolgu yerine geçici yani belirli süreler içinde tekrar edilmesi gereken dolgu türlerini tercih etmektedir. Dudak dolgusu malzemelerinin birçok çeşidi vardır.

Sentetik dudak dolguları kullanabilir. Sentetik dolgu malzemeleri yağ enjeksiyonu ya da kolajen dolgu malzemelerine göre alerjik reaksiyon riski daha yüksektir. Ancak sentetik dolgu malzemelerinin diğerlerine göre avantajı etkisini daha uzun süre göstermesidir.
Vücudun başka bölgesinden alınan kolajen madde dudaklara enjekte edilebilir. Alerji riski düşüktür, geçici olarak etki eder, belirli süreler içinde tekrar uygulanmalıdır.

Yağ enjeksiyonu, vücudun başka bölgesinden alınan yapın işlemden geçirilerek dudağa enjekte edilmesidir. Kalıcı sonuçlar sağlayabilir, alerji riski yoktur.

Hiyalüronik asit bazlı dolgu malzemeleri ise doğal vücut maddelerinden oluşturulur. Hiçbir enfeksiyon riski bulunmaz; ortalama 6 ile 8 ay ara ile tekrarlanması gerekir. Günümüzde birçok plastik cerrahın en çok tercih ettiği dolgu malzemesi türüdür.

İşlem sonrası nasıldır?

Dudak dolgusu işleminin sonuçları işlemden hemen sonra görülür hale gelir. Çok ince iğneler kullanılarak yapıldığı için işlemden hemen sonra günlük yaşama hemen dönülebilir. İlk gün için çok sıcak içecekler içilmemesi, sigara ve alkol gibi maddeler tüketilmemesi tavsiye edilir. Cerrahınız uyguladığı işlemin türüne göre işlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili sizi daha detaylı olarak bilgilendirecektir.
Dudak dolgunlaştırma işlemi öğle yemeği molasında ya da işten eve dönerken bile yaptırılabilecek, ortalama 15-20 dakika süren bir işlemdir. Dudaklarını ince bulan kadınlar geçici dolgu malzemeleri ile sağlıklı bir şekilde dolgun dudaklara sahip olabilir, estetik görünümlerini artırabilirler.Op. Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dudak dolgusu ile gençleşin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN