Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek lar na yol açıyor

Özellikle çalışan kadınların tercihi olan yüksek ların, vücutta önemli sorunlarına yol açabildiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 14.1.2016 11:56 Güncelleme Tarihi: 14.1.2016 12:00
Yüksek topuklu ayakkabılar bel fıtığına yol açıyor
Medical Park Tarsus Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Pınar Müge Sarıkaya, 4 santimetreden yüksek ların bel ve dizlerde ağrıya yol açtığını, ilerleyen dönemlerde sorunun na kadar varabileceğini ve bunun da ameliyat gerektirebileceğini kaydetti. Dr. Sarıkaya, yüksek dan vazgeçemeyenlerin, en azından giydikleri gün sayısını azaltabileceğini belirtti.

KALÇA-OMURGA DENGESİ BOZULUYOR

Topuk boyu olarak ideal ölçünün 2 ile 4 santim arasında olduğunu belirten Dr. Pınar Müge Sarıkaya, 5 santimetreden itibaren yüksek topuklu ayakkabıların olumsuz etkilerinin görülmeye başladığını vurguladı. Dr. Sarıkaya, "Belin belirli bir kavsi vardır. Yüksek topuklu ayakkabılarda bu kavis artar. Bu da ağırlık merkezinin öne kaymasına yol açar ve kalça ile omurga arasındaki denge bozulur. Bu da bel ağrılarına yol açıyor" dedi.
Dr. Sarıkaya, ideal ayakkabı olarak 'topuğu kavrayan kısmı sert, önden bağcıklı ya da bandajlı, sivri burunlu olmayan ve tabanı elastik olan' modelleri önerdi.

HAFTADA BİRKAÇ GÜN MOLA VERİN

Kimi zaman estetik nedenler, kimi zaman da boy kısalığı gibi sosyal nedenlerle yüksek topuklu ayakkabıların popülaritesini koruduğunu belirten Uzm. Dr. Pınar Müge Sarıkaya, yüksek topuklu ayakkabıdan vazgeçemeyenlerin en azından giydikleri gün sayısını azaltmalarını önerdi. Dr. Sarıkaya, "İş yerinde imkanı olanlar, en azından 10-15 dakika normal ayakkabı giyebilirler. Akşamları bel ağrıları için hekimin önereceği gevşeme ve güçlendirme egzersizleri yapabilirler. Ayrıca ayaklarını 15-20 dakika ılık suda bekleterek yüksek topuklu ayakkabının getirdiği sorunları azaltabilirler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek topuklu ayakkabılar bel fıtığına yol açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN